تغذیه،خواب و سلامت

روتین‌هایی برای بهتر خوابیدن کودکان

روتین‌هایی برای بهتر خوابیدن کودکان

یکی از دغدغه‌هایی که به عنوان پدر و مادر با آن درگیر هستید این است که چگونه می‌توانید به بهتر خوابیدن کودکان کمک کنید تا در نهایت عادت‌های خوب خوابیدن را در آن‌ها بوجود آورید.

برای شروع بهتر است برنامه‌ای مرتب برای خواب کودک در نظر بگیرید. ‌داشتن این برنامه‌ی منظم برای کودکتان به تنظیم شدن ساعت بیدار شدن و خوابیدن او کمک می‌کند. تداوم این برنامه در خوب خوابیدن و خوب بیدار شدن کودک بسیار تاثیر گذار است و باعث می‌شود زمان خواب کودک نیز منظم شود و در نهایت باعث بهبود خواب کودکتان می‌شود. در اینجا سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه می‌توان چنین برنامه‌ای برای کودک خود در نظر گرفت؟ پاسخ این سوال می‌تواند انجام امور و کارهایی باشد که در ادامه با عنوان روتین‌های قبل از خواب بیان شده‌اند. داشتن این روتین‌ها برای کودک این پیغام را به مغز او می‌دهد که هنگام آرامش است.

به طور کلی بهترین زمان برای شروع روتین‌های قبل از خواب، ۳۰ دقیقه قبل از زمان خواب کودک است. نکته‌ای که باید در انتخاب روتین برای فرزند خود در نظر بگیرید این است که روتین مورد نظر باید آرامش‌ بخش باشد، کودکتان را سرگرم کند و از همه مهم‌تر الکترونیکی نباشد. در ادامه روتین‌هایی برای آرامش کودکان بیان می‌کنیم:

TermehKids Sleep Routines 2 1024x576 - روتین‌هایی برای بهتر خوابیدن کودکان

برای بهتر خوابیدن کودکان با آن‌ها بازی کنید

انجام یک بازی آرام و کم هیجان می‌تواند روتین مناسبی برای کودک شما باشد چرا که این امر باعث می‌شود تا انرژی و هیجانات باقی‌مانده‌ی کودک تخلیه شود و او با آرامشی بیشتر به خواب رود. شما میتوانید از اسباب بازی های نمدی و یا فرش بازی کودک نیز کمک بگیرید.

TermehKids Sleep Routines 6 1024x576 - روتین‌هایی برای بهتر خوابیدن کودکان

بهتر خوابیدن کودکان با حمام کردن

برخی از کودکان از حمام کردن لذت می‌برند. همانطور که می‌دانید آب گرم و توجه کامل شما به کودکتان سبب می‌شود تا او آرامش لازم قبل از خواب را بدست آورد. اما توجه کنید که اگر کودک از حمام کردن لذت نمی‌برد و باعث می‌شود هیجان‌زده شود و همچنین آرامش قبل خواب او از بین ‌برود این روتین را از برنامه‌ی کودک خود حذف کنید. راه‌‌حل‌هایی برای جایگزین کردن به جای حمام کردن کودک وجود دارد، به عنوان مثال می‌توانید کودک خود را ماساژ دهید و یا برای او کتاب بخوانید.

TermehKids Sleep Routines 5 1024x576 - روتین‌هایی برای بهتر خوابیدن کودکان

دلنشین‌ترین صدا

صدای پدر و مادر برای کودک جز دلنشین‌ترین صداهاست. کودک می‌تواند به تنهایی با صدای پدر و مادر خود تا حد زیادی به آرامش برسد. پس در نتیجه قبل از خواب سعی کنید زمانی را در نظر بگیرید و با او صحبت کنید. اگر نمی‌دانید که در ابتدا درباره‌ی چه مسائلی با کودک خود صحبت کنید، می‌توانید از کارهایی که در طول روز انجام داده است با او صحبت کنید و یا می‌توانید برایش لالایی بخوانید. لالایی خواندن برای کودک روش امتحان شده‌ای است که به خواب بهتر او کمک می‌کند. صدای شما همراه با ملودی که می‌خوانید به آرام شدن کودک بسیار کمک می‌کند.

TermehKids Sleep Routines 4 1024x576 - روتین‌هایی برای بهتر خوابیدن کودکان

مراسم شب‌بخیر گفتن داشته باشید

کودکان از اینکه با همه‌ی اعضای خانواده، حیوان خانگی و یا حتی اسباب‌بازی مورد علاقه‌‌شان خداحافظی کنند و به آنها شب‌بخیر بگویند لذت می‌برند. کودکتان را در این کار همراهی کنید و سعی کنید این کار را به گونه‌ای ساده و آرام انجام دهید که هیجانات او برانگیخته نشود. همچنین به این نکته دقت داشته باشید که خاموش کردن چراغ‌های خانه به کودک این پیام را می‌دهد تا همه برای خواب آماده شده‌اند پس سعی کنید که زمان خواب کودک حتما چراغ‌ها خاموش باشند.

TermehKids Sleep Routines 3 1024x576 - روتین‌هایی برای بهتر خوابیدن کودکان

کتاب یار همیشگی برای بهتر خوابیدن کودکان

یکی دیگر از کارهایی که می‌توان به عنوان روتین برای خواب کودک انتخاب کرد کتاب خواندن است. بسیاری از پدر و مادرها گمان می‌کنند که کتاب خواندن برای کودک سن خاصی دارد و شاید برایش زود باشد اما دقت داشته باشید که هیچوقت برای کتاب خواندن برای کودکتان زود نیست. این کار علاوه بر اینکه باعث آرامش کودک می‌شود، کمک به یادگیری لغت‌های جدید و همچنین تقویت مهارت زبانی او می‌کند.

اینکه چه کارهایی را به عنوان روتین قبل از خواب برای کودک در نظر بگیرید به عهده‌ی پدر و مادر است. در نهایت اگر دقت کرده باشید در طول این مقاله به آرامش‌بخش بودن روتینی که برای کودکتان در نظر می‌گیرید تاکید شده است، پس مهم‌ترین نکته‌ای که در انتخاب آن باید در نظر بگیرید این است که روتین منتخب باید باعث آرام شدن کودک شود. همچنین به یاد داشته باشید که روتین‌های قبل از خواب کودک را در هر شرایطی انجام دهید زیرا این امر باعث بیشتر شدن آرامش کودک می‌شود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “روتین‌هایی برای بهتر خوابیدن کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *