آموزش و یادگیری

هوش مالی کودکان خود را تقویت کنید

هوش مالی کودکان

یکی از ابزارهایی که با استفاده از آن می‌توانیم برخی از نیازها و خواسته‌های خود را برآورده کنیم پول است. همه‌ی انسان‌ها به مهارت‌هایی برای مدیریت مالی خود  نیاز دارند، به ویژه هوش مالی کودکان بسیار مهم است.

دقت داشته باشید کودکانی که یاد می‌گیرند تا چگونه برای پولی که دارند برنامه‌ریزی کنند در آینده نیز اعتماد به نفس بیشتری دارند. به عنوان پدر و مادر باید تلاش کنید تا شرایطی را با توجه به علایق، وابستگی‌ها و سطح فهم کودکتان برای آموزش به او فراهم کنید.

با پول توجیبی هوش مالی کودکان را افزایش دهید

کودک را با پول آشنا کنید

همانطور که می‌دانید بیشتر یادگیری کودکان از طریق دیدن و مشاهده کردن است. کودکان به آنچه که پدر و مادر آن با پول انجام می‌دهند و حسی که به آن دارند دقت می‌کنند. پس والدین باید به راه و روشی که برای خرج کردن پول خود در نظر گرفته‌اند دقت کنند و آن را مورد ارزیابی قرار دهند.

همینطور به خاطر داشته باشید که احساس کودک در مورد پول بسیار مهم است ، اگر او بتواند پولی داشته باشد و از آن پول برای خودش خرید کند و لذت ببرد بدون شک بیشتر دوست خواهد داشت که ثروتمند باشد . اما اگر زمانی که او پولی دارد و پولش را برای چیزی که دوست دارد هزینه میکند (مثلا خرید شکلات ) و شما او را سرزنش کنید که چرا این را خریده است و این کالایی است که به درد نمی خورد … آنگاه کودک شما اعتماد بنفس خود را در مورد پول از دست می دهد ، زیرا خرج کردن پول برای خودش برای او مساوی با احساس بد است و او در ناخود آگاه تلاش خواهد کرد تا از پول فرار کند و با آن احساس راحتی نمی کند 

همچنین سعی کنید کودکان را در بحث‌های معمول خانوادگی دخالت دهید و نظر ‌آنها را بپرسید. با این کار کودکان را کم کم با مسائل مالی آشنا کرده‌اید و آنها به مرور زمان درک می‌کنند که درآمد خانواده در چه مسیرهایی خرج می‌شود. این زمان مناسبی است برای اینکه به کودک خود یاد دهید مسائلی که مطرح شده است، مسائل خانوادگی است و او نباید در جایی غیر از خانه و خانواده آن‌ها را بازگو کند.

بازی کردن یکی از راه‌های یادگیری کودکان است. پس با بازی کردن می‌توانید هوش مالی کودکان را بالا ببرید و به آن‌ها ارزش‌ پول‌ها را آموزش دهید. به عنوان مثال مغازه بازی یکی از بازی‌هایی است که با آن می‌توانید تفاوت پول ۵ تومانی و ۱۰ تومانی را بگویید و کودک را با انواع پول‌ها آشنا کنید. فرش بازی طرح فروشگاه ترمه کیدز یکی از ساده ترین راه ها برای شروع این مسیر با بازی است.

به یاد داشته باشید که همه‌ی ما با انجام دادن هر کاری آن را یاد می‌گیریم.

 در نتیجه سعی کنید کودک را در شرایط تصمیم‌گیری قرار دهید که او بتواند با پولی که در اختیارش است چیزی بخرد و نحوه‌ی خرج کردن آن را انتخاب کند.

با پول توجیبی هوش مالی کودکان را افزایش دهید

سوالی که برای پدر و مادرها پیش می‌آید این است که از چه راه‌‌هایی می‌توانند به کودکان خود پول دهند؟

پولی که به کودکان خود می‌دهید می‌تواند در قالب هدیه باشد. به عنوان مثال در روز تولد کودکتان به جای هدیه می‌توانید مقداری پول به او بدهید.

همچنین می‌توان آن را به عنوان پاداش نیز در نظر گرفت. مثلا برای نمره‌ی خوبی که در مدرسه گرفته است اما دقت داشته باشید که اینکار همیشگی نباشد چرا که باعث خواهید شد که کودک نتواند از خود کار لذت ببرد و فقط آنرا برای پاداشش انجام خواهد داد …. نمونه ی این افراد در بزرگسالی کارمندانی هستند که فقط برای پول کار میکنند و به هیج وجه از کارشان لذت نمی برند 

بهترین روش برای پول دادن به کودکان، هنوز کشف نشده است ، شاید دادن پول توجیبی به آن‌ها یتواند مسیر خوبی باشد . اما ما پیشنهاد دیگری برای شما داریم …. شما میتوانید به کودکتان مهارتهایی را بیاموزید که می تواند با آن مهارتها به شما و خانواده اش خدمت ارایه دهد ، فرض کنید مثلا درست کردن آبمیوه یا نواختن یک ملودی زیبا با گیتار یا اگر سن بیشتری دارد انجام خرید های خانه و در ازای آن برای خدماتی که انجام می دهد مبلغی را مشخص کنید و به او بپردازید . به این ترتیب کودک شما بحث ایجاد کردن “ارزش” را به خوبی درک میکند و همینطور یاد میگرد که چطور میتواند مشتری خود (شما ) را غافلگیر کرده و خدمات بیشتری ارایه دهد و پول بهتری بسازد ، مثلا در مثال آبمیوه احتمالا او با اشتیاق بیشتری به سراغ آموزش آبمیوه های جدید خواهد رفت و آنها یاد خواهد گرفت و به زودی یاد میگیرد که آبمیوه های خوشمزه تر ارزش بیشتری برای مشتریان (شما ) دارد . به این ترتیب کودک شما یک بعد از چند سال اصول اولیه ی کسب و کار را به راحتی فرا گرفته است

 کودکتان یاد می‌گیرد از پولی که در اختیارش قرار داده‌اید بهینه استفاده کند و صرفه‌جویی کردن و یا به عبارتی دیگر پس‌انداز کردن را نیز یاد می‌گیرد.

هوش مالی کودکان

  در آخر به عنوان پدر و مادر در این مسیر باید با صبر و حوصله کودک خود را همراهی کنید و اگر تصمیم اشتباهی گرفت و پول خود را در مسیر نادرستی خرج کرد او را تحقیر و سرزنش نکنید و اجازه دهید از پول خود لذت ببرد. فراموش نکنید مهمترین مساله احساس کودک در برابر پول است . در این صورت بدون شک در آینده کودکی با هوش مالی بالا خواهید داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.