آموزش و یادگیری

چگونه هوش و استعداد کودکان را افزایش دهیم؟

چگونه هوش و استعداد کودکان را افزایش دهیم؟

برای بسیاری از والدین این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توانیم هوش و استعداد کودکان خود را افزایش دهیم؟ به طور کلی پدر و مادرها باید بدانند که همه‌ی کودکان نابغه هستند و در زمینه‌ای خاص هوش و استعداد دارند، کافیست که استعدادشان کشف شود.

با به کارگیری یکسری روش‌های ساده می‌توانید به کودک خود کمک کنید تا استعداد و هوش خود را کشف کند. در این مقاله سعی داریم تا برخی از این راهکارها را در اختیار شما والدین قرار دهیم:

2 Childrens intelligence 1024x576 - چگونه هوش و استعداد کودکان را افزایش دهیم؟

مادر نقش مهمی‌ در پرورش هوش و استعداد کودک دارد!

به عنوان پدر و مادر باید بدانید کودکان حتی پیش از آنکه به دنیا بیایند، در رحم مادر در حال یادگیری هستند. در هنگام بارداری مادر باید به شدت مواظب سلامتی و تغذیه‌ی خود باشد. به عنوان مثال کم کاری تیروئید در مادر  یکی از مهم‌ترین مسائلی است که روی هوش کودکان تاثیر می‌گذارد، در نتیجه بهتر است والدین این امر را جدی بگیرند. همچنین برای رشد هوش کودک در دوران بارداری با او صحبت کنید و او را زیاد مخاطب خود قرار دهید.

از بدو تولد تا دو سالگی رشد کودک زیاد می‌باشد تا جایی که این زمان به دوران طلایی معروف است. سعی کنید در این زمان بیشتر تغذیه‌ی کودک، شیر مادر باشد. در صورتی که مادر پس از زایمان دچار افسردگی شد، حتما برای درمان آن اقدام کند. افسردگی مادر در این زمان بسیار بر روی کودک و به ویژه رشد هوشی او تاثیر می‌گذارد.

3 Childrens intelligence 1024x576 - چگونه هوش و استعداد کودکان را افزایش دهیم؟

رشد هوش و استعداد کودکان با ورزش!

از همان نوزادی والدین باید ماساژ کودکان را جدی بگیرند. این کار باعث بهبود گردش خون کودک می‌شود. بهبود گردش خون سبب می‌شود تا آن‌ها رشد مغزی بهتری داشته باشند. همچنین در سنین بالاتر ورزش کودکان بسیار حائز اهمیت می‌باشد. همانطور که می‌دانید ورزش کودکان، بازی می‌باشد.

4 Childrens intelligence 1024x576 - چگونه هوش و استعداد کودکان را افزایش دهیم؟

موسیقی  را قسمتی از زندگی کودکتان قرار دهید!

روانشناسان کودک می‌گویند تا قبل از ۶ ماهگی سعی کنید قبل از خواب موسیقی‌های بی کلام و آرام برای کودکتان بگذارید. همچنین تا جایی که می‌توانید از موسیقی‌های استرس‌آور دوری کنید چرا که می‌توانند تاثیرات مخربی بر ذهن کودکتان بگذارند. گذاشتن موسیقی‌ سبب آرامش او می‌شود و این آرامش بوجود آماده به رشد کودک کمک می‌کند. به طور کلی موسیقی می‌تواند حافظه، توجه، انگیزه و یادگیری را افزایش دهد. در سنین بالاتر نیز یادگیری موسیقی می‌تواند روی فکر کردن همزمان با تحلیل سه بعدی مغز تاثیر بگذارد.

5 Childrens intelligence 1024x576 - چگونه هوش و استعداد کودکان را افزایش دهیم؟

برای رشد هوش و استعداد کودکان با آن‌ها صحبت کنید!

از ۶ ماهگی به بعد سعی کنید در هنگام صحبت کردن با کودکتان، ارتباط چشمی داشته باشید. آزادی حرکتی به کودک خود دهید و اجازه دهید کنجکاوی کند. یکی از راه‌هایی که با آن می‌توانید کنجکاوی کودک خود را برانگیزید و همزمان به او آموزش دهید، استفاده از دیوارپوش‌ها می‌باشند که در این سن می‌توانید از دیوارپوش‌های طرح نوزاد ترمه کمک بگیرید.

شاید برایتان سوال پیش آید که دیوار پوش‌ها چگونه می‌توانند به رشد هوش و استعداد کودکان کمک کنند؟ با توجه به اینکه دیوارپوش‌ها از رنگ‌های متفاوت و متنوعی تشکیل شده‌اند می‌توانند به راحتی توجه و کنجکاوی کودکان را برانگیزند. همانطور که می‌دانید کنجکاوی سبب می‌شود تا کودکان بیشتر یاد بگیرند و در نتیجه هوش و استعداد آن‌ها افزایش پیدا کنند.

کودکان در این سن بسیار حساس هستند و بسیاری از مسائل را بخاطر می‌سپارند، در نتیجه هرگز به کودکان خود نگویید تو چیزی نمی‌فهمی!

6 Childrens intelligence 1024x576 - چگونه هوش و استعداد کودکان را افزایش دهیم؟

کودکان تقلیدکار باهوش‌ترند!

از یک سالگی تا دو سالگی کودکان به شدت به والدین خود توجه می‌کنند و سعی می‌کنند از پدر و مادر خود تقلید کنند. به عنوان مثال اگر کودکان والدین خود را در حال کتاب خواندن ببینند، دوست دارد این کار را انجام دهد. در نتیجه سعی کنید زمانی که کودکتان حضور دارد کارهای مفیدی انجام دهید. اگر کودکتان، شاهد انجام کاری هوشمندانه از طرف شما باشد، آن را یاد می‌گیرد و این یادگیری در تقویت هوش و استعداد او تاثیر گذار خواهد بود.

به عنوان پدر و مادر هیچگاه تشویق کردن کودک خود را فراموش نکنید. تشویق کردن و جایزه‌ دادن به کودکان سبب می‌شود تا آن‌ها انگیزه بگیرند و بیشتر تلاش کنند،  این دو عامل تقویت و افزایش هوش را به دنبال دارند. در نتیجه گاهی اوقات، به موقع و صرف نظر از نتیجه‌ای که کودک گرفته‌است تلاش او را تشویق کنید. حتی اگر کاری که کودک انجام داده‌است، تقلید از شما باشد.

7 Childrens intelligence 1024x576 - چگونه هوش و استعداد کودکان را افزایش دهیم؟

برای رشد هوش و استعداد کودکان، تلویزیون را حذف کنید!

به طور کلی نمی‌توان گفت بازی‌های رایانه‌ای و برنامه‌های تلویزیونی مضر هستند و باید همه‌ی آن‌ها را حذف کرد. اما باید یک تعادل وجود داشته باشد چرا که استفاده‌ی زیاد از تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند زیان‌آور باشد. ساعاتی را که کودکان می‌خواهند تلویزیون نگاه کنند را با برنامه‌های آموزشی مفید پر کنید.

شما پدر و مادرها برای افزایش هوش کودکان خود چه کارهایی انجام می‌دهید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *