آموزش و یادگیری

با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!

با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!

هیچ سن خاصی برای موفقیت نمی‌توان تعریف کرد. در این مقاله می‌خواهیم شما را با ۵ نمونه از کودکان کارآفرین جهان آشنا کنیم تا شگفت‌زده شوید. وجه تمایز این کودکان در این است که به راحتی از ایده‌ها و اتفاقاتی که در زندگی‌شان افتاده است، رد نشده‌اند. با ما همراه باشید.Moziah Bridges 1 1024x576 - با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!

موزیا بریجز (Moziah Bridges)، یکی از موفق‌ترین کودکان کارآفرین جهان

داستان شروع کارآفرینی موزیا زمانی آغاز شد که فقط ۹ سال سن داشت. موزیا بریجز که توسط بیشتر رسانه‌ها با نام Mo Bridges شناخته می‌شود، طراح مد، موسس و مدیر خلاق Mo’s Bows در ممفیس است. پاپیون، کراوات، دستمال جیب و … از تولیدات او می‌باشد که به شدت در دنیا سروصدا کرده‌اند. موزیا سعی دارد با افزودن کمی چاشنی خلاقیت و ظرافت، شیک‌ترین حالت را به لباس‌های شما بدهد تا با اعتماد به نفس بیشتری ظاهر شوید!

Moziah Bridges 2 1024x576 - با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!
جرقه‌ی اولیه شروع کار موزیا بریجز

داستان از آنجایی آغاز می‌شود که در سال ۲۰۱۱ برای خرید پاپیون به یک فروشگاه می‌رود اما هیچکدام از آن‌ها نظرش را جلب نمی‌کنند. در اینجا فکری به ذهنش می‌رسد و تصمیم می‌گیرد با کمک مادربزرگش پاپیون باب‌میل‌ش را طراحی کند. او هرگز تصورش را نمی‌کرد کار نوپای او تبدیل به یک برند جهانی محبوب شود.

Moziah Bridges 3 1024x576 - با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!
Mo’s Bows

پاپیون‌ها و کراوات‌های دست‌دوز Mo’s Bows به شدت محبوب هستند. امروزه نیز با وجود موفقیت‌های بسیار زیاد این برند، باز هم تمامی کارها توسط موزیا و مادرش دوخته می‌شوند. مادر موزیا بریجز علاوه بر اینکه انگیزه‌ی اصلی او برای این کار محسوب می‌شود، شریک تجاری و دستیار او نیز هست.

آیا کار او در روند مدرسه‌اش تاثیر نمی‌گذارد؟

او اجازه نمی‌دهد حرفه‌اش به مدرسه و تکالیفش خدشه‌ای وارد کند. زمانی که موزیا در مدرسه است، مادرش تجارت او را اداره می‌کند. موزیا در مصاحبه‌هایش گفته است که در ساعات مدرسه بدیهی است که نمی‌تواند کارش را اداره کند. به همین علت مادرش تمام سفارشات را در طول روز تنظیم می‌کند و توسط تیم آماده می‌شوند. زمانی که موزیا از مدرسه برمی‌گردد همه‌ی سفارشات ارسال می‌شوند.

Moziah Bridges 4 1024x576 - با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!
دستاوردهای این تجارت برای موزیا

امروزه Mo Bridges یک میلیونر است و Mo’s Bows ارزش بسیار زیادی دارد. به لطف سن و سال و موفقیت چشمگیرش در اکثر رسانه‌های مهم خبری حضور داشته است. او مصاحبه های تلویزیونی با CBS News، CNBC و Business Insider انجام داده است.

موزیا ابتدا محصولات خود را در سایت Etsy به فروش می‌رساند اما بعدها سایت شخصی خود را به آدرس mosbowsmemphis.com راه‌اندازی کرد. او همچنین محصولات خود را در آمازون و eBay نیز می‌فروشد.

تجارت موزیا بریجز علاوه بر استقلال مالی، به او اجازه داده است تا با افراد بزرگی ملاقات کند. او علاوه بر دیدار با طراحان بزرگ مد، شانس دیدار با رئیس جمهور سابق، باراک اوباما را هم داشته است. زمانی که مو بریجز به کاخ سفید دعوت شد، او یک پاپیون با نام «Obama blue» به باراک اوباما هدیه داد.

Amber Kelley 1 1024x576 - با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!

امبر کللی (Amber Kelley)

امبر کللی متولد سال ۲۰۰۳ در واشنگتن است که در آشپزی به شهرت بسیار زیادی رسیده است. او فعالیت خود را در سال ۲۰۱۲ با کانال یوتیوب «Cook With Amber» آغاز و بعدها سایت اختصاصی خود را به آدرس www.cookwithamber.com، راه‌اندازی کرد. آوازه‌ای که او از ایجاد دستورالعمل‌های خوشمزه و سالم در کانال یوتویب‌ش بدست آورد، با پیروزی در مسابقه‌ی آشپزی تلویزیونی «Food Network Star Kids» در سال ۲۰۱۶ بیشتر شد.

او تا حدودی در این راه از والدینش الهام گرفته است. هر دو آن‌ها مربی سلامتی هستند. امبر کللی نویسنده کتاب «آشپزی نوجوان» است و نسل کم سن و سال غذادوستان را ترغیب می‌کند تا به آشپزخانه بروند و با کمک دستورالعمل‌های جذاب از آشپزی لذت ببرند.

امبر بیشتر وقت خود را صرف آشپزی می‌کند. اما اگر او را در حال غذا پختن یا صحبت کردن درمورد غذا پیدا نکردید، احتمالا با خانواده و دوستانش وقت می‌گذراند یا در زمین والیبال مشغول بازی است.

Amber Kelley 2 1024x576 - با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!
موفقیت‌های امبر کللی
 • عضو مشهور خانواده Jamie Oliver’s Food Tube در یوتویب
 • مربی آشپزی برای Bluprint
 • توسط میشل اوباما، بانوی اول سابق آمریکا، در شام دولتی کودکان در کاخ سفید به رسمیت شناخته شد.
 • میزبان در مشارکت برای اجلاس آمریکای سالم‌تر
 • برنده فصل اول Food Network Star Kids
 • خبرنگار کودک برای Food Network’s The Kitchen
 • «مربی کودک» در Mashable’s Kid Talks
 • ستاره فصل دوم Food Network’s Rachael vs. Guy Kids Cook-Off
Mikaila Ulmer 1 1024x576 - با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!

میکایلا اولمر (Mikaila Ulmer)، یکی از موفق‌ترین کودکان کارآفرین جهان

میکایلا اولمر پس از اینکه توسط زنبورها نیش زده شد، به ایده‌ای چند میلیون دلاری رسید!

ایده‌ی شروع کار میکایلا

داستان از این قرار است که وقتی فقط ۴ سالش بود طی دو هفته دو مرتبه توسط زنبورهای عسل گزیده شد. طبیعتا از نیش زنبورها اصلا لذت نبرد و از آن‌ها ترسید. اما بعد از تحقیق درمورد آن‌ها به نتایج بسیار جذابی رسید. او همه چیز را درمورد زنبورها و کارهایی که برای ما و اکوسیستم انجام می‌دهند یادگرفت.

در همین حین به تشویق خانواده‌اش تصمیم گرفت در مسابقه کسب و کارهای کودکان که به نام «روز لیموناد آوستین» شناخته شده بود، شرکت کند. او باید محصولی تهیه می‌کرد. به برخی ایده‌ها فکر کرد تا وقتی که کتاب آشپزی دهه ۱۹۴۰ از سمت مادربزرگ مادرش برای آن‌ها فرستاده شد. در این کتاب دستورالعمل ویژه‌ای برای لیموناد بذر کتان پیدا کردند و این مقدمه‌ی موفقیت‌های بعدی شد.

او با خود فکر کرد: «اگر من محصولی تهیه کنم که به زنبورهای عسل کمک کند و از دستورالعمل لیموناد مادربزرگ استفاده کنم چه؟» او تصمیم گرفت به جای شکر، از عسل برای لیموناد جدیدش استفاده کند. دستورالعمل نوشیدنی او ترکیبی از دانه‌های کتان، نعناع، عسل و لیموناد است.

میکایلا اولمر محصولش را «Me & the Bees Lemonade» نام‌گذاری کرد؛ چراکه تصمیم گرفت درصدی از فروش آن‌ها را برای کمک به بنیادها و ذخایر محلی نجات زنبورهای عسل در نظر بگیرد. به همین دلیل شعار او، «یک بطری بخرید.. جان یک زنبورعسل را نجات دهید!» است.

نوشیدنی‌های او به طور گسترده در فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، تریلرهای موادغذایی و شرکت‌های تحویل غذای بسیاری به فروش می‌رسند. ناگفته نماند که سفارش آنلاین هم از طریق سایت www.meandthebees.com گرفته می‌شود.

Mikaila Ulmer 2 1024x576 - با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!
دیگر فعالیت‌های میکایلا اولمر

او علاوه بر کار و هدفی که دارد، عاشق کلاس‌های اسپانیایی، علوم و صخره‌ نوردی است. اولین کتاب میکایلا با نام «Bee Fearless،Dream Like a Kid» در آگوست ۲۰۲۰ روانه بازار شد. این کتاب توسط Penguin Random House منتشر شده است و در آن درمورد ماجراهای او به عنوان یک کارآفرین و هدایت یک برند مبتنی بر هدف ارائه لیموناد باکیفیت و کاملا طبیعی به روشی که به نجات زنبورهای عسل کمک کند، آورده شده است.

Alina Morse 1024x576 - با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!

الینا مورس (Alina Morse)

الینا مورس متولد سال ۲۰۰۵، مدیرعامل و بنیانگذار Zolli Candy است و به عنوان «دختر آبنبات چوبی» شناخته شده است. او با فروش آبنبات‌های جذاب خود توانست یک سال و نیم پس از راه‌اندازی این شرکت به سود فوق‌العاده‌ای برسد.

جرقه‌ی اولیه شروع کار آلینا مورس

داستان از آن‌جا شروع شد که پدرش با آبنبات خوردن آلینا مخالفت می‌کرد. پدرش به او می‌گفت که آبنبات برای دندان‌هایش مضر است. همان چیزهایی که همه‌ی ما در کودکی شنیده‌ایم! اما برخلاف بسیاری از ما، آلینا به پدرش اصرار کرد تا به او کمک کند آبنبات چوبی بسازد که بتواند از خوردن آن لذت ببرد در حالی که سلامت دندان‌هایش هم به خطر نیوفتند. پدرش ابتدا مخالفت کرد اما سرانجام تسلیم شد و به آلینا گفت که باید درمورد ایده‌اش تحقیق کند. آلینا در اینترنت به جستجو مواد سالم پرداخت و با چند دندان‌پزشک صحبت کرد.

آن‌ها با چندین بار تغییر در دستورالعمل و اندازه‌گیری بالاخره توانستند آبنبات‌های گیاهی کاملا طبیعی و بدون قند را به ارمغان بیاورند. آلینا اولین آبنبات‌های خود را بین دوستان و بچه‌های دیگر پخش کرد. آبنبات‌های او با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد.

Alina Morse 1024x576 - با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!
موفقیت‌های او

امروزه آبنبات‌های او در انواع مختلفی به فروش می‌رسند: آبنبات چوبی بدون قند به نام Zollipops، آب نبات سخت به نام Zolli Drops، و تافی به نام Zaffi Taffy. این آبنبات‌ها به صورت آنلاین و همچنین در ۲۵۰۰۰ فروشگاه در ایالات متحده و همچنین به صورت بین‌المللی فروخته می‌شوند. در سال ۲۰۱۸ فروش آن‌ها به بیش از ۶ میلیون دلار در سال رسید. از طریق سایت zollipops.com می‌توان با محصولات هیجان‌انگیز آلینا مورس در ارتباط بود.

او جوان‌ترین فردیست که عکسش روی جلد مجله «کارآفرین» قرار گرفت. آلینا دوبار توسط میشل اوباما، بانوی اول سابق آمریکا، به کاخ سفید دعوت شد.

مهدی بهرامیان 1024x576 - با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!

مهدی بهرامیان

نوبتی هم باشد نوبت کودک کارآفرین ایرانی‌ست! مهدی بهرامیان متولد ۴ مرداد ۱۳۸۳ از کودکی در عرصه‌ی کارآفرینی و تحقیقات علمی زبانزد بزرگ و کوچک بوده است. ذهن او همیشه پر از ایده‌های ناب است و علاوه بر فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی در حوزه فن‌آوری اطلاعات، در جامعه‌ی زیست‌محیطی کشور نیز فعالیت دارد. او همواره با حمایت‌های خانواده‌اش به ایده‌های ذهنی خود در قالب انیمیشن‌ها و بازی‌های کامپیوتری جان می‌بخشید.

نخستین درآمدزایی مهدی بهرامیان

مهدی بهرامیان در نقاشی نیز مهارت خاصی دارد. او با کمک ایده‌های ناب و مهارت نقاشی چندین کتاب در کودکی نوشته است. تمام قهرمانان این کتاب‌ها ابرقهرمانانی بودند که از بازی‌های کامپیوتری یا شخصیت‌های پویانمایی با آن‌ها آشنا شده بود. او هنوز خواندن و نوشتن بلد نبود و پدرش در این راه به او کمک کرد تا داستان‌هایش را بر روی کاغذ بیاورد. او ۹ کتاب می‌نویسد و در یک سفر کاری به همراه مادرش در قطار آن‌ها را به قیمت ۵ هزار تومان به مسافران می‌فروشد. این اولین درآمدزایی مهدی از ایده‌های ذهنش بوده است.

ساخت بازی‌های کامپیوتری

در تولد ۷ سالگی‌اش نرم‌افزار آموزش ساخت بازی‌های کامپیوتری را هدیه گرفت. او با کمک این آموزش‌ها، بازی «خانواده دایناسورها» را طراحی کرد. این بازی با تخم گذاشتن یک دایناسور شروع می‌شود..

بعد از آن مهدی بهرامیان شروع به ساخت بازی «رستم دستان» می‌کند. ایده‌ی این بازی به شاهنامه برمی‌گردد که در کودکی پدر و مادرش برای او می‌خواندند. این شروع آشنایی مهدی با اسطوره‌های ایرانی بوده است. علاه بر اسطوره‌های ایران، او به شهید «بهنام محمدی» نیز ارادت خاصی دارد و قصد دارد بازی او را هم طراحی کند.

مشاور وزیر

مهدی داستان ما در مقام مشاور وزیر کار هم ایستاده است. او به وزیر کار پیشنهاد داده: «اگر می‌خواهید دغدغه بیکاری از کشور برود و پشت سرش را هم نگاه نکند نگاهتان را در برنامه‌ریزی در حوزه آموزش و کارآفرینی به خانواده دانش‌آموزان و در نهایت ایجاد مدارس کارآفرینی تغییر دهید و این مسئله را جدی بگیرید.»

طرح‌های ارائه شده توسط مهدی بهرامیان

او در سال اول ابتدایی در جشنواره‌ی «جابربن‌حیان» شرکت کرد و طرح «قرآن معجزه‌گر» را ارائه داد که در جهان اسلام مورد توجه قرار گرفت. این طرح تاثیر صوت قرآن را بر رشد دانه‌های گیاهی ارزیابی می‌کند. مهدی بهرامیان همچنین توانسته است با ارائه پژوهشی با عنوان «مهار ریزگردها» و «ساخت تونل باد» رتبه اول کنفرانس ملی روز جهانی محیط‌زیست را کسب کند.

این مطلب را با جمله‌ای از مهدی بهرامیان به پایان می‌رسانیم که همیشه می‌گوید: «نباید به من نخبه بگویید. من فقط کودکی هستم که بیشتر روی خودم و ایده‌هایم کار کرده‌ام.»

شما چقدر به این صحبت اعتقاد دارید؟ فکر می‌کنید اگر از ایده‌ها و افکار فرزندتان به سادگی عبور نکنید، می‌توانند مانند این ۵ کودک به موفقیت‌ برسند؟

1 دیدگاه در “با ۵ مورد از کودکان کارآفرین جهان آشنا شوید!

 1. سینا گفت:

  سلام
  عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *