آموزش و یادگیری

معجزه‌ی موسیقی در کودکان

معجزه موسیقی در کودکان

در مقاله‌ی امروز می‌خواهیم درباره معجزه‌ی موسیقی در کودکان صحبت کنیم. به عنوان پدر و مادر آرزو دارید فرزندی باهوش و خلاق داشته باشید و همیشه دوست دارید که کودک خود را در شرایط درست قرار دهید. برخی بر این باور هستند که باهوش بودن کودک ارثی است و یک اتفاق ژنی می‌باشد همچنین همانطور که می‌دانید کودکی نقشی اساسی و مهم در تربیت و آینده‌ی کودک دارد. شما به عنوان پدرو مادر همیشه در تلاش هستید که کودکی مستقل، دارای اعتماد به‌نفس و باهوش داشته باشید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید به کودک خود کمک کنید قرار دادن او در راه یادگیری موسیقی است.

با شروع آموزش موسیقی به کودک خود می‌توانید معجزه‌ی آن را به صورت واضح ببینید. طبق نتیجه‌ای که از تحقیقات انجام شده بدست آمده است، کودکانی که توانایی نواختن موسیقی را دارند مهارت بیشتری در خواندن و درک مطالب به ویژه ریاضی دارند. کودکانی که قبل از ۷ سالگی شروع به یادگیری یک ابزار موسیقی می‌کنند دارای هوش بهتری هستند که روند رشد سریع هوش کودک همزمان با بزرگ‌تر شدن او نیز ادامه دارد.

نکته‌ی جالب این است که کودکانی که به یادگیری موسیقی می‌پردازند درگیر چالشی می‌شوند که در زندگیشان ادامه دارد. یادگیری موسیقی نیاز به تمرین بسیاری دارد در نتیجه کودک این قدرت را پیدا می‌‌کند تا در آینده راحت‌تر با چالش‌های زندگی روبه رو شود. در ادامه به تاثیرات موسیقی در کودکان می‌پردازیم:

عقل، احساس و جسم سه بخش اساسی و مهم در وجود کودک است که یادگیری موسیقی سبب می‌شود تا این سه بخش به صورت همزمان درگیر شود. موسیقی باعث ایجاد آرامش در کودک می‌شود و اضطراب و استرس را از او دور می‌کند. در نتیجه به واسطه‌ی موسیقی کودکتان از روحیه‌ی آرام‌تری برخوردار است.

Termeh Kids Music 4 1024x576 - معجزه‌ی موسیقی در کودکان

معجزه‌ی موسیقی در اعتماد به نفس کودکان

امکان دارد شرایطی به‌ وجود آید تا کودک در مقابل شما و یا دوستان شما بنوازد. چنین کودکی هرگز به فردی کم‌رو تبدیل نخواهد شد. پس در نتیجه نواختن موسیقی سبب می‌شود تا حس جسارت و شجاعت در کودک تقویت شود. این امر تقویت اعتماد به‌نفس در کودک را به همراه دارد که یکی از بزرگ‌ترین مزایا‌يی است که یادگیری موسیقی دارد.

Termeh Kids Music 6 1024x576 - معجزه‌ی موسیقی در کودکان

معجزه‌ی موسیقی در یادگیری سریع‌تر کودکان

همه‌ی افراد در طول زندگی خود مفاهیم متفاوتی را می‌آموزند اما برخی این ادعا را دارند که افرادی نابغه هستند. این ادعا از سرعت یادگیریشان نشأت می‌گیرد. اگر به فرزند خود کمک کنید تا در سنین پایین یعنی قبل از شروع مدرسه یک ساز یاد بگیرد تاثیری بالقوه‌ای بر روی سرعت یادگیریش گذاشته‌اید. ‌موسیقی قدرت حل مسئله کودکان را افزایش می‌دهد چراکه نواختن موسیقی و تمرین کردن آن سبب می‌شود تا از تفکر خود بهره ببرد و این راهی است تا قوه‌ی تفکر، تمرکز و منطق کودک تقویت شود.

Termeh Kids Music 5 1024x576 - معجزه‌ی موسیقی در کودکان

حل سریع‌تر مسائل ریاضی

سوالی که امکان دارد پیش آید این است که موسیقی چه ربطی به ریاضیات دارد؟ پاسخ این سوال این است که کودک شما هنگام یاد گیری موسیقی از همان منطق و استدلالی استفاده می‌کند که در حل ریاضیات کاربرد دارد. اگر کودکتان را در راه یادگیری موسیقی قرار دهید دیگر در زمینه حل مسائل ریاضی خیالتان راحت است و این اطمینان را دارید که او در این زمینه به مشکل بر نمی‌خورد.

Termeh Kids Music 2 1024x576 - معجزه‌ی موسیقی در کودکان

معجزه‌ی موسیقی در تربیت کودکان اجتماعی

اگر دقت کرده باشید برخی از کلاس‌های آموزش موسیقی به صورت گروهی برگزار می‌شوند. این امر سبب می‌شود تا مهارت اجتماعی کودکان افزایش پیدا کند. کودکان در این گروه‌ها یاد می‌گیرد تا با دیگران همکاری و مشارکت داشته باشد زیرا می‌داند در غیر این صورت نمی‌توانند یک کار گروهی عالی داشته باشند. طبق همین مسئله مهارت دوست‌یابی کودکتان افزایش می‌یابد و او توانایی این را پیدا می‌کند تا ارتباطات اجتماعی مفید و سودمندی را برقرار کند.

Termeh Kids Music 3 1024x576 - معجزه‌ی موسیقی در کودکان

بهترین سرگرمی

یکی از بهترین فوایدی که یاد گیری موسیقی در بر دارد این است که کودک شما تا حد زیادی سرگرم می‌شود و دیگر سراغ وسایل الکترونیکی نمی‌رود. چرا که نواختن یک ساز به تمرین نیاز دارد و تا حد زیادی کودک شما را مشغول می‌کند.

Termeh Kids Music 7 1024x576 - معجزه‌ی موسیقی در کودکان

تاثیر موسیقی بر روی نوزادان

نوزادان قبل از اینکه توانایی درک کلمات را داشته باشند می‌توانند ملودی یک آهنگ را درک کنند. در ابتدا آنها سعی می‌کنند تا این آواها و ملودی ها را تقلید کنند. فراموش نکنید که در هنگام خواب می‌توانید از یک موزیک آرام استفاده کنید چرا که باعث می‌شود نوزاد تا حد زیادی به آرامش برسد و خوابی آرام را برای او به همراه دارد. همچنین موسیقی سبب می‌شود تا سوخت و ساز بدن افزایش یابد و سطح انرژی بدن تحت تاثیر قرار بگیرد که این امر باعث جلوگیری از بسیاری بیماری‌ها در آینده می‌شود. اگر برای قبل از خواب کودک از لالایی استفاده می‌کنید سعی کنید که کوتاه و ساده باشد، چراکه طولانی بودن آن ممکن است آرامش کودک بهم بریزد.

در آخر همانطور که می‌دانید کودکان از بدو تولد به سرعت در حال رشد هستند. حال اگر کودک خود را در معرض موسیقی قرار دهید به روند رشدی مغز کودک بسیار کمک کرده‌اید. زمانی که کودکتان به سن ۳ سالگی و یا ۴ سالگی می‌رسد، دوست دارند همراه با موسیقی به رقص و شادی بپردازند. به عبارتی دیگر در این سن موسیقی برای کودکان همراه با تحرک است و باعث افزایش جنب‌ و جوش آنها می‌شود. برای همراهی کردن کودکتان در این مسیر به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با همخوانی با موزیک و یا با عوض کردن جای کلمات و ساختن ترکیبی جدید باعث خنده‌ی کودکتان شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *