آموزش و یادگیری, اسباب بازی و سرگرمی

آموزش بازی لی لی

آموزش بازی لی لی

بازی لی‌ لی یکی از قدیمی‌ترین بازی‌ها و در عین حال سودمند‌ترین بازی‌هاست. این بازی فواید بسیار زیادی دارد. اصول این بازی پریدن بر روی مربع‌های کشیده شده می‌باشد. بازی گفته شده بسیار پرتحرک و نشاط بخش است و به کودکان نو پا بسیار توصیه می‌شود. بازی لی لی در رشد جسمانی کودکان بسیار موثر می‌باشد چرا که این بازی از آن‌جایی که با یک پا صورت می‌گیرد باعث حفظ تعادل، تقویت عضلات پا و ایجاد هماهنگی بین پا و دست و چشم می‌شود. همانطور که می‌دانید بازی لی لی پر جنب و جوش می‌باشد می‌توان گفت نتیجه‌ی این تحرکات، افزایش ضربان قلب و در نهایت بهبود جریان خون می‌باشد. همچنین از آنجایی که این بازی به صورت گروهی انجام می‌شود، هم‌دلی و درک مقابل را کودکان افزایش می‌دهد.

در مقاله سعی کرده‌ایم این بازی را به شما والدین معرفی کنیم تا بتوانید راحت‌تر علاوه بر سرگرم کردن کودک خود به رشد آن‌ها نیز کمک کنید:

2 hop cotch 1024x576 - آموزش بازی لی لی

وسایل لازم برای بازی لی لی:

به طور کلی برای بازی لی لی به یک سنگ مسطح، زمین صاف و بدونن چمن و یک گچ و یا زغال نیاز دارید. این بازی حداقل به دو نفر بازیکن نیاز دارد و دیگر محدودتی برای افراد بیشتر ندارد.

3 hop cotch 1024x576 - آموزش بازی لی لی

چگونگی انجام بازی لی لی:

ابتدا جدول بازی را به وسیله گچ و یا زغال روی زمین بکشید. سپس به قید قرعه بازیکن اول انتخاب می‌شود و بازی را شروع کنید . بازیکن اول پشت خط خانه‌ی اول می‌ایستد و سنگ را داخل خانه‌ی اول می‌اندازد. یک پا را بالا می‌گیرید و وارد خانه‌ی اول می‌شوند. روند بازی اینگونه ادامه پیدا می‌کند که بازیکنی در حال بازی است باید با سر پای خود سنگ را راهی خانه‌ی دوم کند. این بازی به همین صورت تا خانه‌ی شماره‌ی ۸ ادامه پیدا می‌کند. زمانی که بازیکن به خانه‌ي ۸ رسید با یک حرکت دورانی می‌چرخد و مسیری را که رفته است، برمی‌گردد.

زمانی که بازیکن به همراه سنگ به خانه‌ی شماره ۲ رسید بازیکن با یک حرکت باید سنگ را از خانه‌ی اول رد کرده و آن را از جدول خارج کند و خودش نیز باید از روی خانه‌ی اول بپرد. مراحل گفته شده برای خانه‌ی شماره‌ی ۱ می‌باشد، برای دیگر خانه‌ها نیز همین روند را باید ادامه داد. با این تفاوت به عنوان مثال زمانی که داریم خانه‌ی شماره ۲ را بازی می‌کنیم، در هنگام برگشت، برای عبور سنگ از خانه‌ی شماره‌ی ۲ باید دقت داشته باشیم که سنگ پس از عبور از خانه‌ی ۲ حتما در خانه‌ی یک بایستد در غیر این صورت می‌بازیم. این روند تا خانه‌ی ۸  ادامه پیدا می‌کند.

4 hop cotch 1024x576 - آموزش بازی لی لی

چه کسی در بازی برنده است؟

بازیکنی برنده می‌شود که این روند بازی را تا خانه‌ی شماره‌ی ۸ ادامه دهد و به هدف نهایی رسیده باشد. بازیکن برنده شده حق تصاحب یک خانه را برای خود دارد. به این صورت که سنگ را از بالای سرش پرتاب می‌کند، سنگ در هر خانه‌ای قرار بگیرد، آن خانه به نام بازیکن مورد نظر می‌شود و پس آن بازی برای او آسان و برای دیگر افراد دشوار می‌شود. چرا که باقی افرادی دیگر نمی‌توانند پا در خانه‌ی مورد نظر بگذارند مگر اینکه بازیکن برنده بخشی از خانه‌ی خود را در اختیارشان قرار دهد و بازیکن برنده می‌تواند در آن استراحت کند.

5 hop cotch 1024x576 - آموزش بازی لی لی

قوانین بازی لی لی:

پای بازیکن و سنگ نباید بر روی خط‌های جدول قرار بگیرند. اگر چنین اتفاقی افتاد بازی در اختیار نفر بعد قرار می‌گیرد. هر فرد در هر خانه تنها می‌تواند ۳ ثانیه مکث کند. بازیکنی که در انداختن سنگ و هدف گیری اشتباه کند باز هم بازی به نفر بعد منتقل می‌شود. در نهایت بازیکنی می‌تواند خانه‌ها را پشت سر هم طی کند که اشتباه نکرده باشد.

 این بازی با توجه به اینکه کمک خوبی برای رشد کودکان است والدین دوست دارند این بازی را انجام دهد اما می‌گویند ما فضای کافی برای انجام این بازی را نداریم و یا فضای بازی در اختیار نداریم که بخواهیم بوسیله‌ی گچ و یا زغال جدول بکشیم. اما بدانید ترمه کیدز راه حل این مشکل را پیدا کرده‌است و با طراحی عالی فرش بازی‌ طرح لی لی را ارائه داده‌است. در نتیجه والدین می‌توانند این بازی را در خانه و با کیفیت بالا با کودکان خود انجام دهند.

تجربه‌ی خود را در مورد استفاده از انواع فرش بازی‌ها با ترمه کیدز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *