روانشناسی

حسادت فرزند اول به دوم را چگونه کنترل کنیم؟

حسادت فرزند اول به دوم را چگونه کنترل کنیم؟

حسادت فزرند اول به دوم می‌تواند بسیار برای والدین پر دردسر باشد پس از مهم‌ترین وظایفی که والدین قبل به دنیا آمدن فرزند دوم دارند این است که فرزند اول را برای پذیرش فرزند دوم آماده کند. به عنوان والدین باید از شرایطی که پس از آمدن فرزند دوم پیش می‌آید آگاهی پیدا کنید و به فرزند اول و یا فرزند بزرگترتان کمک کنید تا درک بهتری از شرایط جدیدی که پیش می‌آید پیدا کند. آمدن فرزند دوم تاثیرات بسیار زیادی بر روی خانواده و به‌ ویژه فرزند بزرگتر خانواده می‌گذارد.

در این بین باید احساسات فرزند اول را درک کنید. به عنوان پدر و مادر باید خود را آماده‌ی هرگونه واکنش و رفتار از سوی فرزند اول کنید چرا که کودکتان پس از ورود عضو جدید خانواده واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند. از مشکلات و واکنش‌های شایع در برخورد با این مورد می‌توان به لجبازی، چسبیدن به مادر، رفتارهای بچگانه مانند درخواست پستانک و … اشاره کرد. نشان دادن این گونه واکنش‌ها امری طبیعی است و به کودکان خود برای پذیرفتن شرایط جدید بهتر است زمان دهید.

هیچ روش قطعی برای دادن خبر آمدن کودکی جدید به دیگر فرزندان وجود ندارد اما در این مقاله سعی داریم تا روش‌هایی را در جهت آماده کردن فرزند اول در اختیارتان قرار دهیم.

کنترل حسادت فرزند اول با درک احساسات او

کنترل حسادت فرزند اول با درک احساسات او

احساسات کودک خود را درک کنید. حسادت اولین حسی است که فرزند اول دچارش می‌شود پس اگر می‌گوید نمی‌خواهم فرزند جدید را ببینم او را درک کنید و مجبور به انجام کاری نکنید. برخی از روانشناسان کودک حتی بر این باورند که بهتر است گاهی اوقات با کودک خود همراه شوید و نامطلوب بودن فرزند جدید در خانواده را تصدیق کنید. در این بین سعی کنید مزایای داشتن خواهر و برادر  و همچنین مزایای خواهر و یا برادر بزرگ بودن را به فرزند خود نشان دهید.

اگر فرزند اولتان هنوز کودک است به عنوان پدر و مادر نباید فراموش کنید که او همچنان کودک است و باید اجازه دهید بچه بماند و دوران خوش خردسالی‌اش حفظ شود. خواندن کتاب‌هایی درباره‌ی نوزادان برای کودکتان می‌تواند بسیار به کودکتان در پذیرش این امر کمک کند چرا که احساساتش درگیر این امر می‌شود.

نادیده گرفتن همیشه بد نیست!

نادیده گرفتن همیشه بد نیست!

گاهی رفتارهای بد کودک خود را نادیده بگیرید. حسادت فرزند اول به دوم امری طبیعی می‌باشد. به عنوان مثال زمانی که فرزند اولتان شروع می‌کند به کودکانه صحبت کردن، او را نادیده بگیرید. می‌توانید از اتاق خارج شوید و یا خود را به کار دیگری مشغول کنید. در مقابل تحسین و تشویق کردن کارهای مطلوب کودک را فراموش نکنید. با وجود شرایط ایجاد شده قرار نیست هر آنچه که فرزند اول درخواست کرد باشد. در برخورد با بعضی از رفتارهای کودک باید سریع واکنش دهید، به عنوان مثال زمانی که کودکتان خواست به نوزاد تازه متولد شده آسیب برساند باید سریع واکنش نشان دهید چرا که کودک باید بداند صدمه زدن به خواهر یا برادر کوچکترش  پذیرفتنی نمی‌باشد و با رفتار خاصی با او برخورد می‌شود.

حسادت فرزند اول را با سرگرم کردنش از بین ببرید

حسادت فرزند اول را با سرگرم کردنش از بین ببرید

شرایطی را فراهم کنید تا کودک زمانی که مادر درگیر است وقت بیشتری را با پدرش تنها باشد. سعی کنید فرزند اولتان را با کارهایی که می‌تواند انجام دهد سرگرم کنید تا در ابتدای راه تا جایی که می‌شود از کودک نوپا دور باشد. اما برخی از روانشناسان می‌گویند که می‌توانید تا حدی به کودک خود در برابر فرزند جدید مسئولیت دهید. این کار باعث می‌شود تا او احساس بهتری داشته باشد و اضطرابات ناشی از ورود فرد جدید در او کاهش یابد اما فراموش نکنید این مسئولیت نباید به صورتی باشد که کودک را از دنیای کودکی‌اش دور کند.

در نهایت به عنوان والدین، آمادگی هرگونه رفتاری را از سوی فرزندتان داشته باشید و با حوصله او را در پذیرش این امر همراهی کنید. به کودک خود این حس را بدهید که شما همیشه درکنارش هستید و ورود فرد جدید باعث نمی‌شود که شما او را نادیده بگیرید و یا چیزی از دوست داشتنتان کم شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.