چگونه با ترس کودک خود مقابله کنیم؟

چگونه با ترس کودک خود مقابله کنیم؟

ترس کودک یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار است و اهمیت ندادن به آن فاجعه به بار می‌آورد. طبق تحقیقات انجام شده تمام افرادی که در بزرگسالی احساس ترس دارند و آن را تجربه می‌کنند، مانند ترس از تنهایی، تاریکی و همچنین حیوانات ریشه در کودکیشان دارد. در نتیجه هرگز احساسات و ترس کودک خود را بی ارزش ندانید وآن را جدی بگیرید.

 به طور کلی ترس احساسی است که همه‌ی ما انسان‌ها با آن به دنیا آمده‌ایم و همچنین احساسی است که به ما کمک می‌کند تا در مقابل عوامل خطرناک واکنش‌دهیم و از خودمان محافظت کنیم.

نشانه‌های ترس کودک خود را دنبال کنید

نشانه‌های ترس کودک خود را دنبال کنید

در ابتدای راه کودکان، زمانی که نوزاد هستند این ترس در قالب گریه نشان داده می‌شود و پدر و مادر کودک سعی می‌کنند تا با در آغوش گرفتن کودک محیطی امن برای او فراهم و کودک را آرام کنند.

در سنین بالاتر به علت اینکه کودک تا حدی از محیط اطراف خود درک و شناخت پیدا می‌کند این احساس توسط خود کودک کنترل می‌شود.

ترس در کودک در مراحل مختلف رشد او علل متفاوتی دارد، به عنوان والدین کودک سعی کنید نحوه برخورد با کودک خود را در زمان‌های مختلف یاد بگیرید و او را در مسیر مقابله با ترس همراهی کنید.

علل ترس در کودکان چه می‌تواند باشد؟

افراد نا‌آشنا سبب ترس می‌شوند

افراد نا‌آشنا سبب ترس می‌شوند

هشت ماهگی‌ زمانی است که کودک توانایی تشخیص چهره‌ها را دارد. اگر در این زمان کودک با چهره‌ای به جز چهره‌‌ی والدین خود روبه‌رو شود دچار استرس می‌شود و احساس ترس خواهد کرد و به عنوان مثال از رفتن به بغل آنها خودداری می‌کند و محکم به پدر و مادر خود می‌چسبد تا احساس امنیت کند.

ترس کودک از جدا شدن

ترس کودک از جدا شدن

تا ۲ سالگی کودکان دوست ندارند از پدر و مادر خود جدا شوند و حتی در برخی از موارد کودکان برای خواب نیز به والدین خود وابسته هستند. این احساس ترس در کودکان نو‌پا ناشی از  اضطراب جدایی است و امری طبیعی می‌باشد. اما تلاش کنید در کودکتان حس استقلال بوجود آورید. وابستگی بیشتر ترس بیشتری همراه دارد.

کودکان از تخیلات خود می‌ترسند

کودکان از تخیلات خود می‌ترسند

 کودکان در سنین ۲ تا ۴ سالگی قادر به تشخیص واقعیت از تخیل نیستند و از تخیلات خودشان می‌ترسند. از دید کودکان هیولا‌ها واقعی هستند. تاریکی، تصورات ترسناک و صداهای بلند مانند صدای رعد و برق از عواملی هستند که سبب ترس کودکان در این سنین‌ می‌شوند.

کودکان نهایت در سن ۷ سالگی واقعیت را از تخیلات تشخیص می‌دهند و دیگر از هیولای زیر تخت نمی‌ترسند بلکه از عوامل و خطرات واقعی می‌ترسند. به عنوان مثال بلایای طبیعی مانند زلزله، حضور افراد نا آشنا، دزد و حتی مرگ علل ترس کودکان در این سن می‌باشند. همچنین این سن، سن ورود کودکان به مدرسه است در نتیجه ترس از شکست تحصیلی یکی از متداول‌ترین ترس‌ها در این سن می‌باشد.

قرار گرفتن در اجتماع

قرار گرفتن در اجتماع

یکی دیگر از عوامل ترس در کودکان قرار گرفتن در اجتماع می‌باشد. کودکان از اینکه چگونه در جمع به نظر برسند ترس دارند و نمی‌خواهند در جمع قرار بگیرند.

به کودکان ترسیده‌ی خود کمک کنید

به عنوان پدر و مادر، شما الگوی فرزندتان هستید پس سعی کنید در قدم اول ابتدا خودتان بر ترس‌هایتان غلبه کنید. در مقابله با کودک ترسوی خود صبور باشید، ترس‌ها به یک باره از بین نمی‌روند اما به مرور زمان کاهش می‌یابند.علت ترس کودک خود را بشناسید و عامل تشدید ترس کودکتان نباشید پس سعی کنید با او صحبت و با مراقبت و توجه با کودک رفتار کنید، زمانی که از چیزی می‌ترسد ایجاد احساس امنیت در او سبب آرام شدنش می‌شود. به عنوان مثال در کنارش باشید و به او بگویید که مراقبش هستید و یا حتی بازی کردن با او می‌تواندکمک خوبی برایش باشد.

سعی کنید به کودک خود اصرار نکنید و او را مجبور به انجام کاری که از آن می‌ترسد نکنید. اصرار شما به انجام دادن کاری که کودکتان از آن می‌ترسد باعث می‌شود تا صدمات روانی جبران ناپذیری به او وارد شود. در آخر هیچوقت کودک خود را به دلیل ترسی که دارد سرزنش نکنید در مقابل این امر سعی کنید با او همدلی داشته باشید، به او بگویید این مسئله امری طبیعی می‌باشد و من هم زمانی از برخی چیزها می‌ترسیدم اما این ترس‌ها کم کم از بین می‌روند.

فراموش نکنید اگر احساس ترس در کودک از موضوعی است که سبب می‌شود تا سلامتی کودک به خطر بیوفتد کاملا منطقی و قابل قبول است. به عنوان مثال دوچرخه سواری در خیابان امری خطرناک است و کودک متقابلا باید از ترس خود پیروی کند.

شما در برابر کودک خود چه واکنشی نشان می‌دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.