روانشناسی

مدیریت دعوای بین کودکان

دعوای بین کودکان

یکی از مسائل مهمی که والدین با آن رو به رو هستند، دعوای بین کودکان است. کودکان هنگامی که با یکدیگر بازی و به اصطلاح باهم تعامل می‌کنند امکان دارد که ناراحتی و دعوا بینشان پیش آید، این امر برای خواهر و برادرها و کودکانی که ساعت‌های زیادی درکنار یکدیگر هستند بسیار طبیعی است.

برخی از پدر و مادرها از دعوای پیش آمده بین کودکان ترس دارند و احساس می‌کنند که این دعوا باعث می‌شود احساسی که بین آنها وجود دارد به خطر بیوفتد. گمان می‌کنند که کودکان باید همیشه در صلح و آرامش کنار یکدیگر باشند. همچنین برخی دیگر فکر می‌کنندکه علت این دعواها از ضعف تربیتی نشأت می‌گیرد.

دعوای بین کودکان

دعوای بین کودکان مفید است

همانطور که می‌دانید دعوای بین کودکان خیلی زود پایان می‌یابد با این حال برخی از پدر و مادرها با اطلاع از این موضوع سریعا در دعوای کودکان دخالت می‌کنند. توجه داشته باشید که این دعواها سبب می‌شوند تا کودک یاد بگیرد که چگونه می‌تواند از حق خود دفاع کند و همچنین باعث تقویت قدرت حل مسئله‌ی او می‌شود و این امر اولین قدم برای کودک است تا یاد بگیرد با مسائلی که برایش پیش می‌آید چگونه برخورد کند.

این دعواهای پیش آمده به تقویت مهارت‌های اجتماعی کودک کمک می‌کند، او می‌آموزد که با دیگران چگونه رفتار و همدلی کند.

دعوای بین کودکان

زمان مناسب برای دخالت والدین در دعوای بین کودکان

والدین از مداخله‌ی سریع حس بهتری دارند چرا که فکر می‌کنند هم دعوای پیش آمده سریع به پایان می‌رسد و هم آنها می‌توانند آسان‌تر و تاثیرگذارتر مهارت‌های لازم را به کودک خود آموزش دهند.

دقت کنید که دخالت سریع والدین در دعواهای کودکان در همه‌جا لازم و ضروری نیست.  این سوال پیش می‌آید پس بهترین زمان برای دخالت و وارد شدن والدین و پایان دادن به دعوا چه زمانی است؟

در ابتدا سعی کنید دعواهای کودکان را نادیده بگیرید. برخی از کودکان برای جلب توجه‌ی والدین و اطرافیان خود اینکار را انجام می‌دهند. به عنوان پدر و مادر با نادیده گرفتن آنها سبب می‌شوید تا کودکان بدانند که با دعوا کردن نمی‌توانند مرکز توجه باشند و دیگر دلیلی برای انجام اینکار ندارند.

دعوای بین کودکان

کودک را همراهی کنید

فقط زمانی که متوجه شدید که کودکتان در معرض آسیب جسمی و یا قلدری قرار گرفته است مداخله کنید. در هنگام مداخله، مهم نیست که کدام‌ یک دعوا را شروع کرده است و یا اینکه کدام مقصر است، فقط دقت داشته باشید که حفظ برابری دو طرف بسیار ضروری است. اجازه دهید هر دو آنها صحبت کنند و نظر خود را بگوییند و از آنها بخواهید که به دنبال راه‌حل باشند، بپرسید که چه کار می‌توانند انجام دهند تا هر دو احساس بهتری داشته باشند. در این زمان می‌توانید به کودک خود آموزش دهیدکه راه‌های بهتری نسبت به دعوا کردن وجود دارد که او به کمک آنها می‌تواند مشکلات خود را حل کند.

دعوای بین کودکان

برابری بین کودکان ضروری است

فراموش نکنید که  پاداش و مجازات کودکان باید یکسان باشد. اینکار باعث می‌شود تا میل به برد و باخت در دعواهای کودکان به مرور زمان از بین برود.

پس از حل مشکلات به کودکان اجازه دهید تا دوباره با یکدیگر بازی کنند چرا آنها در می‌یابند که بدون دعوا نیز می‌توانند با یکدیگر بازی کنند.

در آخر زمانی که بحث و دعوای بین کودکان تمام شد کودکان را تشویق کنید چرا که در شکل‌گیری رفتار مثبت در آنها تاثیر فراوانی دارد و توجه کنید که هیچ‌گاه نظر خود را به عنوان والدین به کودک خود تحمیل نکنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “مدیریت دعوای بین کودکان

  1. شکوفه گفت:

    خیلی جالب بود – مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.