اهمیت یادگیری زبان دوم برای کودکان

یادگیری زبان دوم

همانگونه که می‌دانید یادگیری بان دوم در گذشته مهارتی خاص تلقی می‌شد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش اکثر شغل‌ها در اینترنت این روزها یادگیری زبان انگلیسی و یا به عبارتی یادگیری زبان دوم از اهمیت خاصی برخوردار شده است.

سوالی که برای برخی از پدر و مادرها پیش ‌می‌آید این است که زمان مناسب برای شروع آموزش زبان دوم برای کودکمان چه زمانی است؟ برخی معتقد هستند که کودک زمانی که هنوز زبان مادری خود را به درستی یاد نگرفته است و هنوز توانایی درست صحبت کردن را به زبان مادری ندارد نمی‌تواند یک زبان جدید یاد بگیرد و اصرار در این امر باعث می‌شود که کودک دچار استرس شود و در برخی از موارد او لکنت می‌گیرد. حتی بعضی بر این باور هستند از آنجا که یادگیری یک زبان دیگر باعث می‌شود تا کودک در صحبت کردن از آن استفاده کند سبب می‌شود تا زبان مادری خود را فراموش کند.

یادگیری زبان دوم

همچنین برخی بر این باورند که کودک باید هوش کافی برای یادگیری داشته باشند اما فراموش نکنید که آموزش زبان دوم به کودکان سبب می‌شود تا هوش آنها افزایش پیدا کند. در مقابل برخی بر این باور هستند که کودکی زمان مناسبی برای فراگیری بسیاری از توانایی‌ها است که یادگیری یک زبان جدید از آن مستثنی نمی‌باشد چرا که کودکان در ابتدای راه هستند و دارای ذهنی خالی و پذیرای هر آنچه که با آنان یاد می‌دهید، هستند.

در این مسیر اگر از روش درست برای آموزش به کودک استفاده شود به او در بسیاری از موارد کمک می‌شود. کودکان بیشتر چیزها و مسائلی را که یاد می‌گیرند از طریق بازی است پس بازی کردن و همزمان با آن آموزش دادن به کودکان می‌تواند راه مناسبی باشد. در این زمینه می‌توانید از فرش‌های بازی ترمه استفاده کنید که کمک زیادی در این مسیر به شما می‌کند و این راه را کمی برایتان هموارتر خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی تاثیر فرش‌بازی بر یادگیری حروف انگلیسی را نیز بخوانید.  در ادامه تاثیرات یادگیری زبان دوم را بیان می‌کنیم:

کودکی اجتماعی‌تر پرورش دهیم

کودکی اجتماعی‌تر پرورش دهیم

کودک توانایی این را پیدا می‌کند تا در آینده با افراد بیشتری معاشرت کند. این فایده کمی مشخص است چرا که بزرگسالان نیز به همین علت سعی در یادگیری یک زبان دیگر دارند. کودکان زمانی که زبان دومی بلد باشند اعتماد به نفس بیشتری دارند چرا که آنها می‌توانند از فرهنگ‌های دیگر دوست پیدا کنند، فرصت‌های شغلی بیشتری برایشان وجود دارد و از همه جالب‌تر کودکان توانایی این را دارند که در آینده‌ای نزدیک سفرهایی ماجراجویانه روند.

یادگیری زبان دوم برابر با قدرت تصمیم‌گیری بهتر

یادگیری زبان دوم برابر با قدرت تصمیم‌گیری بهتر

یادگیری زبان دوم نیز در سلامت روانی کودک همراه با بالا رفتن سن به او بسیار کمک می‌کنند. دقت کنید که اینگونه کودکان نسبت به دیگر آنها ازسازگاری بیشتری در مقابل با شرایط جدید و غیر منتظره دارند.
طبق تحقیقات انجام شده که در دانشگاه شیکاگو صورت گرفته است کودکان دو زبانه تفکر معقولانه‌ای دارند پس در شرایط سخت انعطاف‌پذیری بیشتری در حل مسئله نشان می‌دهند و همچنین قدرت پردازش بهتری دارند. در نتیجه این کودکان در تصمیم‌گیری مهارت بهتری نسب به سایر کودکان دارند و اصولا تصمیمات منطقی‌تری می‌گیرند . باید توجه داشته باشیم که بالطبع آنها از نظر خلاقیت نیز عملکرد بهتری دارند.

فرصت‌های شغلی بیشتر

فرصت‌های شغلی بیشتر با یادگیری زبان دوم

با توجه به توانایی‌هایی که کودکان در سال‌های اول رشد در مسیر یادگیری دارند می‌توانند زبان دیگری را به صورت کاملا جدا از زبان مادر یاد بگیرند. زمانی که کودک خودش را با یادگیری زبان دوم وفق دهد فرصت‌ها و ایده‌های جدیدی را نیز می‌یابد. در نتیجه در آینده با توجه به توانایی‌هایی که بدست آورده است فرصت‌های شغلی متعددی به او پیشتهاد می‌شود.

یادگیری زبان دوم به رشد ذهنی کودک کمک می‌کند

یادگیری یک زبان دیگر در سنین پایین در رشد ذهنی کودک بسیار تاثیر می‌گذارد. این کودکان در مراحل بعدی رشد خود همانند زمانی که به مدرسه می‌روند عملکرد و تمرکز بهتر و بیشتری روی درس و مدرسه خود دارند.

به طور کلی نظریه‌های متفاوتی درباره شروع آموزش زبان دوم برای کودکان وجود دارد و این زمان بین ۳ سالگی تا ۱۵ سالگی بیان شده است. فراموش نکنید که کودکان در سن پایین تر قدرت یادگیری بیشتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *