تغذیه،خواب و سلامت, روانشناسی

چگونه کودک شاد و خوشحالی داشته باشیم

کودکی شاد

به عنوان پدر و مادر اولین ‌آرزویی که برای فرزند خود دارید این است که او کودک شاد و خوشحالی باشد و او را در حالی که از زندگی لذت می‌برد ببینید. همیشه در حال تلاش هستید که کودکتان هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی در شرایطی مناسب قرار داشته باشد.

فراموش نکنید که کودک شاد به این معنا نیست که او همیشه خوشحال و خندان باشد. همانطور که می‌دانید درد، غم و ناراحتی همیشه در زندگی وجود داشته است و قسمتی از زندگی می‌باشد. باید کودک خود را به گونه‌ای تربیت کنید که در مواجه با سختی‌ها قوی و مقاوم باشد و اگر زمانی ناراحت و غمگین شد بتواند به سرعت به حال خوب قبلی‌اش بازگردد.

اولین جایی که کودک در آن قرار می‌گیرد خانه و خانواده است در نتیجه این دو مکان تاثیر بالقوه‌ای در کودک می‌گذارد و همانطور که می‌دانید کودک ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین مسائل را ابتدا در خانه یاد می‌گیرد.

پس در نتیجه یکی از عواملی که در تقویت سلامت روانی کودک تاثیر می‌گذارد این است که بین اعضا خانواده‌ روابط گرم صمیمی وجود داشته باشد چرا که بخش عظیمی از یادگیری کودک از طریق دیدن است. این روابط باید بگونه‌ای باشد که کودک احساس تعلق کند و بداند این مکان نقطه‌ی امن اوست.

TermehKids Happy Kids 4 1024x576 - چگونه کودک شاد و خوشحالی داشته باشیم

کودکان، تقلیدکاران حرفه‌ای

می‌دانیم که اخلاق‌ها و خلقیات والدین به کودکان منتقل می‌شوند و یا به عبارتی دیگر کودکان این ویژگی‌ها را به ارث می‌برند. اما توجه داشته باشید که این انتقال فقط از طریق ژن‌ها صورت نمی‌گیرد، رفتاری که شما دارید و همچنین روش‌هایی که برای تربیت کودکتان در نظر گرفته‌اید بسیار تاثیر گذار هستند. به عنوان مثال زمانی که شما با لبخند با او صحبت می‌کنید، کودکتان نیز با لبخند به شما پاسخ می‌دهد و این به معنای ‌آن است که او حس شما را از روی رفتارتان درک می‌کند. پس بهتر از مواظب رفتارمان در مقابل کودکمان باشیم.

با توجه به دقتی که کوکان روی رفتار ما دارند می‌توانیم به آنها آموزش دهیم که در طول زندگی می‌توانند نیمه‌ی پر لیوان را ببیند. مثلا زمانی که با کودک خود برنامه‌ریزی کرده‌اید که به پارک روید اما به دلایلی مانند باران باریدن این برنامه کنسل می‌شود، می‌توانید فرصتی را فراهم کنید و با او آشپزی کنید. یا با فرش بازی با یکدیگر بازی کنید و از کنار هم بودن لذت ببرید و کودک شادن بودن در لحظه را یاد می‌‌گیرد.

TermehKids Happy Kids 3 1024x576 - چگونه کودک شاد و خوشحالی داشته باشیم

اینکه کودکان از رفتار شما تقلید می‌کنند را فراموش نکنید، اگر شما مضطرب باشید کودکتان به سرعت واکنش نشان می‌دهد. این واکنش‌ها در هر کودک متفاوت است، ممکن است او گوشه‌ای بشیند، ساکت شود و یا در بهترین شرایط او با توجه به چیزهایی که از شما یادگرفته است سعی کند شما را آرام و خوشحال کند. اما این امر به این معنا نیست که شما زمانی ناراحت هستید تظاهر کنید که ناراحت نیستید. به عنوان مثال زمانی که از شکستن گلدان محبوبتان ناراحت هستید، این ناراحتی را نشان دهید اما فراموش نکنید که به کودک خود نشان دهید که با خرید یک گلدان دیگر می‌توانید خوشحال شوید. با این کار به او یاد داده‌اید که ناراحتی بخشی از زندگی است اما روش‌هایی برای گذر از ناراحتی نیز وجود دارد.

TermehKids Happy Kids 2 1024x576 - چگونه کودک شاد و خوشحالی داشته باشیم

کودک شاد حق ناراحت شدن دارند

به کودک خود اجازه دهید تا گاهی اوقات ناراحت و یا عصبانی باشد، به او بگویید که احساسش کاملا طبیعی است و این احساسات نیز جزئی از زندگی هستند. در این هنگام با کودک خود صحبت کنید، به او یاد دهید تا با صحبت کردن احساسات خود را بیان کند و او به مرور زمان توانایی این را پیدا می‌کند تا بین احساسات و کلمات خود ارتباط ایجاد کند و برقراری این ارتباط به این معناست که او می‌تواند احساسات خود را درک و مدیرت کند.  به عنوان مثال امکان دارد که کودک شما از مسئله‌ای عصبانی باشد و این عصبانیت را با بد اخلاقی و یا زدن دیگران نشان دهد. اینجاست که شما به عنوان پدر و مادر باید به کودک خود کمک کنید و به او یاد دهید تا درباره‌ی احساساتش صحبت کند. تلاش کنید تا واکنش شما به احساسات منفی کودک شدید و بیش از اندازه نباشد. کودک شما با یادگیری این عوامل می‌تواند تا حد زیادی از نظر روحی شاد و سلامت باشد.

TermehKids Happy Kids 5 1024x576 - چگونه کودک شاد و خوشحالی داشته باشیم

کودکی شاد نیاز به جسم شاد دارد

فراموش نکنید که جسم کودک نیز نیاز دارد تا شاد و سلامت باشد. بهترین روش برای اینکه کودکان جسم سالم و شادی داشته باشند این است که زمانی را برای بازی کردن به آنها اختصاص دهید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که از فرش بازی‌ استفاده کنید چرا که این فرش بازی‌ها هم جنبه‌ی آموزشی دارند و هم باعث می‌شوند تا کودک شما سرگرم شود و بدن سالمی داشته باشد. نکته‌ی جالبی که این فرش بازی‌ها دارند این است که دیگر قرار نیست شما به طور مداوم در کنار او باشید و نگران باشید تا او آسیب ببیند. امنیتی که فرش بازی‌ها دارند خیال پدر و مادرها را از جهات گوناگون راحت کرده است و به عبارتی با یک تیر چند نشان زده‌اید.

در نهایت کودک شاد در بدن سالم و شاد زندگی می‌کند. شاید به نظر برخی از والدین این امر کمی ایده‌ال باشد اما شما به عنوان پدر و مادر می‌توانید مهارت پیدا کنید و با توجه به نکاتی که گفته شد کودکتان را در جهت رسیدن به داشتن یک زندگی شاد حرکت دهید و او را همراهی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *