چگونه مرگ را برای کودکان تعریف کنیم؟

چگونه مرگ را برای کودکان تعریف کنیم؟

یرای والدین یکی از سخت‌ترین و دردآورترین کارها این است که مرگ را چگونه برای کودک خود تعریف کنند. برخی از والدین این باور را دارند که کودک است و نمی‌فهمد و زمانی که خودش بزرگ شد این مسئله را درک می‌کند. اما این باور اشتباه است، تعریف مرگ مهم است و سعی کنید به عنوان پدر و مادر موقعیتی را برای کودک خود فراهم کنید  و درباره‌ی مرگ برای او توضیح دهید.

 زمانی که فردی از نزدیکان کودک میمیرد والدین این سوال برایشان پیش می‌آید که آیا باید کودک خود را از مرگ این شخص مطلع کرد یا خیر؟  پاسخ این سوال این است که کودک در نهایت باید بداند شخصی که فوت کرده است دیگر در کنار ما نیست و هرگز برنمی‌گردد. به طور کلی کودکان باید در هر سنی با مرگ آشنا شوند، اما کودکان خردسال به دلیل پیچیدگی که این امر دارد و آنها در گفتن احساسات خود تا حدی ناتوان هستند بیشتر از دیگران به آموزش و کمک نیاز دارند.

کودکان را با تعریف مرگ آشنا کنید

بهتر است قبل از فوت یکی از آشنایان و دوستان کودک خود را با مرگ آشنا کنید تا در هنگام وقوع کودک حداقل ضربه را ببیند. برای شروع به عنوان مثال می‌توانید گیاهانی که در خانه خشک شده‌اند، میوه‌ای که فاسد شده است و یا پروانه‌ای که در حیاط خانه مرده است کمک بگیرید. به کودک خود بگویید که این گیاه خشک شده است و دیگر زنده نمی‌باشد و توان جذب آب و رشد بیشتر را ندارد و یا درباره‌ی میوه‌ای که فاسد شده‌است  بگویید که دیگر نمیتوان آن را خورد. فراموش نکنید حتی حبابی که در هوا می‌ترکد نشانه‌ی پایان حیات می‌باشد.

درباره‌ی تعریف مرگ با کودکان به صورت واقعی صحبت کنید

 در مسیر تعریف مرگ نحوه‌ی بیان و خبر دادن این مسئله از اهمیت بسزایی برخوردار است. در ابتدا باید تلاش کنید اطلاعاتی دقیق و واضح از این امر به او بدهید اما این امر را فراموش نکنید که باید اطلاعات در حد درک و فهم کودک باشد. از دروغ‌ و داستان‌های غیر واقعی برای ساده کردن توضیح این موضوع اجتناب کنید. مرگ، خواب یا سفر نمی‌باشد. بعضی‌ها عادت  دارند مرگ را خوابی ابدی تلقی کنند.

این دسته از توضیحات ممکن است به صورت ناخواسته به کودک شما آسیب بزند. به عنوان مثال اگر بگویید شخصی که فوت شده است به خواب ابدی رفته و دیگر بیدار نمی‌شود، این حس را به کودک بدهد که اگر او بخوابد و خوابش کمی بیشتر از قبل شود دیگر مرده است. گفتن این امر که کسی که فوت شده به سفر رفته و دیگر بر نمی‌گردد این احتمال را به همراه دارد که  فرزندنتان تصور کند هر کسی به سفر رفته است مرده و دیگر برنمی‌گردد.

در مورد مسائل مذهبی مرگ دقت کنید

 برخی از والدین برای توضیح درباره‌ی مرگ با کودکان از خدا و بهشت کمک می‌گیرند. این دسته از مسائل به خودی خود مشکلی ندارند اما به عنوان مثال زمانی که پدر مادر می‌گویند که پدربزرگت به بهشت رفته‌است و آن جا حالش خوب است و خوشحال می‌باشد، برای کودک ابهام ایجاد می‌شود که اگر خوشحال است پس چرا ما ناراحتیم؟ در راه سعی کنید از مفاهیم درست استفاده کنید.

ترس‌های کودکان را درباره‌ی تعریف مرگ جدی بگیرید

ترس‌های کودکان را درباره‌ی تعریف مرگ جدی بگیرید

در برخی از موارد پس از تعریف مرگ به کودک، او دچار ترس و استرس درباره‌ی خودش و یا والدینش می‌شود. کودک نگران می‌شود که اگر پدر و مادرش نباشد چه اتفاقی برای او می‌افتد و چه کسی از او مراقبت می‌کند. در این زمان بهتر است به کودک خود بگویید تا زمانی که بزرگ می‌شود شما در کنارش هستید و از او مراقبت می‌کنید و درباره‌ی مرگ خودش هم می‌توانید بگویید تا زمانی که پیر نشود نمیمیرد. سعی کنید این دسته از اطلاعات را بزرگ شدن کودک آپدیت کنید.

در نهایت کودکان نمی‌توانند یاد بگیرند چگونه با مسئله‌ی مرگ کنار بیایند. پاسخ‌ها  و روش‌هایی را که والدین برای گفتن این مسئله انتخاب می‌کنند بسیار تاثیرگذار می‌باشند. در جایگاه والدین باید بدانید که با پنهان کردن و امتناع کردن از توضیح در این باره نمی‌توانید از کودک خود محافظت کنید.

تجربیات خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.