چگونه باید با کودک لوس خود برخورد کنیم؟

چگونه باید با کودک لوس خود برخورد کنیم؟

کودک لوس محصول تربیت والدین می‌باشد چرا که کودکان موجوداتی همواره در حال رشد هستند و بیشتر مسائلی را که یاد می‌گیرند از محیط اطراف و به‌ ویژه والدین است. کودکان با توجه به اینکه سال‌های اولیه زندگی خود را در چه شرایطی بگذرانند و با چه آگاهی تربیت شوند، سبک خاص رفتاری را پیدا می‌کنند. حتما با کودکان لوس برخورد داشته‌اید. کودکان لوس و خودرای مدام در حال بهانه‌گیری هستند، هیچ‌گاه از هیچ‌ چیز راضی نمی‌باشند، مدام اخمو هستند، سر کوچک‌ترین چیزی جیغ می‌زنند و اگر چیزی باب میلشان نباشد والدین خود را اذیت می‌کنند.

به طور کلی این دسته از کودکان از روابط اجتماعی ضعیفی برخوردار هستند، با دیگر کودکان همکاری نمی‌کنند و با آن‌ها ناسازگار هستند. فراموش نکنید کودکان بازخورد رفتار والدین هستند و به طور قطع می‌توان گفت از دلایل مهمی‌ که باعث لوس شدن کودک می‌شود، روش‌های تربیتی غیرقابل قبول والدین است. در این زمان پدر ومادرها با محبت‌های بیش از اندازه مانع از رشد کودک می‌شوند و این چنین کودکانی عموما با معنای صبر و تحمل غریبه هستند. اما نگران نباشید، اگر به عنوان پدر و مادر از روش‌های غیر قابل قبول تربیتی دست بردارید و قوانینی درست و به‌جا در تربیت کودک خود اعمال کنید و در این راه ثابت قدم باشید می‌توانید امید داشته باشید کودکتان اصلاح خواهد شد.

چه عواملی در رفتار و شیوه‌ی تربیتی والدین سبب می‌شوند تا کودکی لوس بار بیاید؟ در ادامه سعی داریم پاسخ این سوال را بدهیم تا شاید کمکی برای والدین باشد.

کودک لوس بسیار مهم است

این عامل به این‌ معناست که خواسته‌های کودک شما بسیار مهم است و  برآورد کردن خواسته‌ی او در الویت می‌باشد و دنیا برای او در گردش است. فراموش نکنید کودکانی که همیشه دیگران به او خدمت می‌کنند و کودک به دیگران محبتی نمی‌کنند در آینده دچار کمبود شخصیتی می‌شوند. کودکان باید تفاوت دو مفهوم محبت کردن و خدمت کردن را درک کنند و فراموش نکنند که باید به خواسته‌های دیگران نیز توجه نشان دهند.

والدین به کودک خود بی‌توجه هستند

والدین به کودک خود بی‌توجه هستند

روانشناسان با دقت در رفتار والدین به این نتیجه رسیده‌اند که والدین به رفتارهای خوب کودک بی‌توجه هستند و تنها رفتارهای بد و زشت کودک را به او تذکر می‌دهند و کودک را تنبیه می‌کنند. اگر این رویه را در پیش بگیرید کودکتان درک نمی‌کند که کدام رفتار خوب و مثبت است و کدام رفتار زشت و منفی است تا بتواند رفتارهای مثبت را تقویت کند.

در برابر کودک لوس تسلیم می‌شوید

تسلیم شدن شما به عنوان والدین در مقابل فرزندتان بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. به عنوان مثال زمانی که کودکتان برای بدست آوردن چیزی گریه می‌کند و جیغ و داد به راه می‌اندازد، اگر در مقابلش تسلیم شوید و او را به خواسته‌اش برسانید، به بدترین شکل ممکن به کار و رفتار نادرستش پاداش می‌دهید. با این کار شما کودک این را درک می‌کند که در باقی زمان‌ها اگر به خواسته‌اش نرسید از این روش استفاده کند چرا که می‌داند شما در مقابلش تسلیم خواهید شد.

 

 

کودک لوس، مادر پدری لوس دارد

کودک لوس، مادر و پدری لوس دارد

بدانید که رفتار کودک شما با دیگران بازخورد رفتار شما با کودکتان است. اگر گمان می‌کنید که این رفتارهارا از دیگران یاد می‌گیرند و جلوی کودک مدام از رفتار دیگران عیب‌جویی می‌کنید تا کودک متوجه شود کارش اشتباه است، اشتباه می‌کنید. می‌توان گفت از بزرگ‌ترین مشکلات کودک لوس این است که همه چیز را راحت بدست‌ آورده است و برای هیچ چیز تلاش و انتظار نکشیده است. این دسته از کودکان با استفاده از روش‌های نادرست به خواسته‌هایشان رسیده‌اند و اگر این رفتار ادامه پیدا کند در بزرگسالی در رابطه‌شان با دیگران به مشکل می‌خورند.

 

 

کودک لوس را مسئول کارهایش بدانید

کودک را مسئول کارهایش بدانید

به کودکتان گوشزد کنید که مسئول رفتار اشتباهش خودش است. اگر کودک را مسئول رفتار بدش ندانید و او را مقصر جلوه ندهید، به کودک این باور را می‌دهید که او هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کند و به طور کلی خطایی انجام نمی‌دهد. با ادامه دادن این رفتار به مرور زمان به کودک یاد می‌دهد که می‌تواند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند و دیگران را مقصر بداند.

در نهایت باید گفت باید بین پدر و مادرها که نقش مهمی در تربیت کودک دارند، همدلی و توافق نظر وجود داشته باشد. اگر چنین نباشد کودکتان به فردی سو استفاده‌گر، سود جو و به طور کلی به فردی لوس تبدیل می‌شود. فراموش نکنید از تنبیه و تشویق سعی کنید در جای درست و با توجه به سن کودک، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.