ایجاد تعادل بین کار و نگهداری فرزندان

ایجاد تعادل بین کار و نگهداری فرزندان

امروزه یکی از دغدغه‌های مادران شاغل نگهداری از فرزندانشان است. بسیاری از مادران همواره در نگرانی‌اند که با کار کردن، کودک خود را از داشتن مادر محروم کنند. رسیدگی به فرزندان در این شرایط دشوارتر خواهد بود. مسائلی مانند خستگی، کمبود وقت، استرس و … برای مادران شاغل پررنگ‌تر است. اما باید بدانید که ایجاد تعادل بین کار و نگهداری فرزندان کار سختی نیست. با عمل کردن به مواردی ساده می‌توانید به‌ راحتی روابط خود با فرزندان را بهبود بخشید و شاهد رشد و نمو آنان باشید.

خود را سرزنش نکنید

خود را سرزنش نکنید

هیچ‌گاه خود را برای شاغل بودن سرزنش نکنید. اگر کار خود را دوست دارید و تمایل دارید آن را تحت هر شرایطی حفظ کنید، این حق شماست. این موضوع بر روحیه شما تاثیر خواهد داشت و اگر برخلاف میلتان کار خود را کنار بگذارید حتی می‌تواند منجر به افسردگی شود. اگر شما شاد و سرزنده باشید در آن صورت می‌توانید فرزندانی شاد تربیت کنید. به جز مسئله‌ی علاقه، ممکن است شما از نظر مالی به آن کار احتیاج داشته باشید. این موضوع نیز نباید باعث ایجاد احساس گناه در شما شود. فرزندان شما در هر برهه از زندگی نیاز به یک‌سری مخارج دارند. پس این کار فقط و فقط بخاطر آن‌هاست.

بررسی محیط برای ایجاد تعادل بین کار و نگهداری فرزندان

بررسی محیط برای ایجاد تعادل بین کار و نگهداری فرزندان

ممکن است شغل شما به گونه‌ای باشد که بتوانید فرزند خود را به محل کار ببرید. بعضی از مشاغل این امکان را فراهم می‌کنند و اتاقی را به فرزندان کارمندان اختصاص می‌دهند. حتی می‌توانید با کارفرمای خود صحبت کنید و از او بخواهید که اجازه‌ی بردن کودک به محل کار را به شما بدهد. در این صورت شما می‌توانید در بین ساعت‌های کاری زمانی را نیز با کودک خود بگذرانید. همچنین می‌توانید با اجازه‌ی کارفرما ساعت کاری انعطاف‌پذیرتری داشته باشید. در چنین حالتی می‌توانید بعضی از روزها بیشتر بمانید و کار کنید و یک یا دو روز در هفته را به سر کار نروید. دورکاری نیز یکی از گزینه‌های بسیار مناسب است که در بعضی مشاغل قابل اجراست.

پرستار و مهدکودک، یاری‌دهنده‌ی مادران شاغل

پرستار و مهدکودک، یاری‌دهنده‌ی مادران شاغل

اگر شخص نزدیکی را نمی‌شناسید که در روز فرزند خود را به او بسپارید می‌توانید از پرستاری مورد اعتماد کمک بگیرید. پرستاران با تجربه یکی از بهترین گزینه‌ها در نگهداری از کودکان هستند. آنان به خوبی می‌دانند چگونه باید با کودکان رفتار کنند. مهدکودک نیز می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. با پرس‌و‌جو می‌توانید مهدکودکی مناسب برای فرزند خود پیدا کنید.

قطعا پرستار و مهدکودک عواملی موثر برای ایجاد تعادل بین کار و نگهداری فرزندان هستند. برای بالا بردن اطلاعات خود در این زمینه می‌توانید مقاله بهترین زمان برای بردن کودک به مهدکودک را نیز مطالعه فرمایید.

با کودک خود وقت بگذرانید

با کودک خود وقت بگذرانید

کودک باید احساس کند که او اهمیت بیشتری نسبت به شغل شما دارد.   زمانی که به خانه باز می‌گردید بعد از استراحت، تمام توجه خود را به فرزندتان معطوف کنید. با او به صحبت بنشینید و از او بخواهید در مورد مسائلی که دوست دارد حرف بزند. اگر چیزی او را اذیت می‌کند آن را رفع کنید و یا با دلیل برایش توضیح دهید. زمانی را به بازی کردن با او اختصاص دهید. این کار همیشه باعث خوشحالی کودکان می‌شود. کودک از این که بازی مورد علاقه‌اش را با شما انجام می‌دهد غرق خوشی و لذت خواهد شد و عشق شما را به خود احساس می‌کند. حتی اگر فرصت بازی کردن با فرزند خود را ندارید و کارهای خانه همه‌ی وقت شما را می‌گیرد، می‌توانید او را نیز در انجام کارها سهیم کنید. این کار علاوه بر اینکه به شما فرصت کافی برای وقت گذراندن با کودکتان را می‌دهد، به تقویت عزت نفس او کمک می‌کند. با این کار احساس مفید بودن به کودک دست می‌دهد. همچنین از اینکه به شما کمک کرده است خشنود می‌شود.

ایجاد تعادل بین کار و نگهداری فرزندان با برنامه‌ریزی

ایجاد تعادل بین کار و نگهداری فرزندان با برنامه‌ریزی

از اهمیت برنامه‌ریزی غافل نشوید. نمی‌توان گفت که در هر شرایطی می‌توان روی برنامه عمل کرد، اما می‌توان با نوشتن برنامه از بسیاری نگرانی‌ها کاست. شما می‌توانید به راحتی قبل از شروع هر هفته لیست کارهای خود را بنویسید. با این کار روزانه انبوهی از فعالیت‌‌ها بر سر شما نمی‌ریزد و گیج نخواهید شد. لیست کارهای داخل خانه، خرید مواد غذایی، تاریخ جلسات اولیا و مربیان فرزندان، نوبت دکتر و … از مواردی‌ست که با نوشتن و برنامه‌ریزی برای آن‌ها دچار فراموشی نمی‌شوید و زمان لازم برای رسیدگی به آن‌ها را از پیش تعیین می‌کنید. یکی دیگر از مواردی که می‌توانید برای آن برنامه‌ریزی کنید، آشپزی است. به مادران شاغل توصیه می‌شود که مواد اولیه‌ی غذا را در روزهای تعطیل آماده کنند و در فریزر نگه‌دارند. با این کار در روزهای کاری، زمان کمتری را برای آشپزی صرف می‌کنند.

به یاد داشته باشید که شاغل بودن مادران یک انتخاب است و هیچ درست و غلطی در این باره وجود ندارد. به راحتی می‌توانید پس از مدتی زمان خود را مدیریت و در ایجاد تعادل بین کار و نگهداری فرزندان تجربه کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *