تغذیه،خواب و سلامت

بهترین سن برای جدا خواباندن کودک

جدا خوابیدن کودک

در این مقاله به سوال چه زمانی برای جدا خواباندن کودک بهترین است خواهیم پرداخت. والدین از هنگامی که متوجه می‌شوند که قرار است دارای فرزند شوند به طور مداوم درگیر مسائل و موضوعاتی هستند که بتوانند شرایط بهتری برای رشد فرزندشان فراهم کنند.

یکی از دغدغه‌های مهمی که بعد از تولد کودک برای پدر و مادرها به‌جود می‌آید این است که از چه سنی می‌توان جدا خواباندن کودک را آغاز کرد. حتی این سوال نیز امکان دارد پیش آید که آیا خوابیدن کودک در کنار والدین بهتر است یا جدا از آنها؟

برخی می‌گویند که بهتر است کودکان را از بدو تولد از خود جدا کنیم و در اتاقی دیگر بخوابانیم اما برخی دیگر کمی منعطف‌تر عمل می‌کنند و کودک را در اتاقی مشترک و یا حتی در یک تخت با خود می‌خوابانند.

به صورت قطعی نمی‌توان گفت جدا خوابیدن کودک و یا کنار والدین خوابیدن کار درست و یا اشتباهی است. تصمیم برای این مسئله‌ کاملا بستگی به شرایط  روحی خانواده به خصوص مادر و کودک دارد.

TermehKids Sleep 2 1024x576 - بهترین سن برای جدا خواباندن کودک

زمان مناسب برای جدا خواباندن کودک

بعضی از والدین که تصمیم می‌گیرند کودکشان را در کنار خود بخوابانند، این سوال برایشان پیش می‌آید چه زمانی می‌توان کودک را از خود جدا کرد که آسیبی نبیند؟ پاسخ به سوال مطرح شده این است که شش ماهگی می‌تواند بهترین سن برای جدا کردن اتاق کودک از والدین باشد. چرا که در این سن دیگر برای  خواب کودک زمان مشخصی در نظر گرفته‌اید و روتین‌های قبل از خواب را نیز برای او شروع کرده‌اید. انجام اینکار باعث می‌شود تا حس استقلال درکودک تقویت شود. دقت داشته باشید کودک در این سن هنوز از نظر روحی وابسته به والدین خود نیست و مفاهیمی مثل ترس و تاریکی و … هنوز برایش معنا پیدا نکرده است.

توجه داشته باشید هرچه سن کودک شما بیشتر می‌شود برای جدا شدن واکنش‌های متعددی را نشان می‌دهد. این امر بسیار طبیعی است چراکه کودک کم‌کم با محیطی که در آن قرار دارد انس می‌گیرد و بسیاری از مفاهیم برای او قابل درک می‌شود. باید با کمی صبر کودکتان را در این مسیر همراهی کنید زیرا به یکباره نمیتوان او را جدا ساخت.

TermehKids Sleep 1 1024x576 - بهترین سن برای جدا خواباندن کودک

روتین‌های قبل از خواب را فراموش نکنید

به طور کلی روتین‌های قبل از خواب به خواب بهتر کودک کمک می‌کنند و همچنین در منظم شدن ساعت خواب او نیز بسیار موثر هستند. زمانی که کودک بداند در آینده‌ای نزدیک چه اتفاقی در انتظارش است آرامش بیشتری دارد. با استفاده از این روتین‌ها کودکتان را برای خواب آماده کنید و  آرامشی که انجام این کارها ایجاد می‌کند سبب می‌شود تا او راحت‌تر، سریع‌تر و آرام‌تر بخوابد. همچنین باعث می‌شوند تا کودک احساس امنیت کند حتی برای زمانی که پدر و مادرش درکنار او  نیستند.

TermehKids Sleep 4 1024x576 - بهترین سن برای جدا خواباندن کودک

کارهایی که والدین بعد از جدا خواباندن کودک باید انجام دهند

هنگامی که اتاق خواب کودکتان را جدا کرده‌اید هرگز او را به تنهایی برای خواب نفرستید چرا که این امر باعث می‌شود تا کودک فشار روحی زیادی را تحمل کند. همیشه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از خواب کودک را به او اختصاص دهید که شامل همان روتین‌های قبل از خواب می‌شود.

اگر کودک تا صبح چندین بار از خواب بیدار شد و تصمیم داشت تا به اتاق والدین برگردد و پیش آنها بخوابد، اینجاست که بهترین کاری که پدر و مادر به خصوص مادر می‌توانند برای کودک انجام دهند، مخالفت با او است. پدر و مادر با آرامش باید او را متقاعد کنند و همراهش به اتاق برگردند و تا زمانی که کودک به خواب می‌رود در کنارش بمانند. برخی از مادران در این هنگام دست و یا حتی  لباسی از خود را در اختیار کودک قرار می‌دهند تا او با احساس آرامش بخوابد اما دقت کنید که شما با اینکار تنها کودک خود را به طریقی دیگر وابسته خود کرده‌اید.

TermehKids Sleep 5 1024x576 - بهترین سن برای جدا خواباندن کودک

برای دوست‌داشتنی‌تر کردن اتاق کودک می‌توانید از اسباب‌بازی‌های نمدی و دیوارپوش‌های نمدی با طرح‌های موردعلاقه‌ی کودک استفاده کنید. از آنجایی که کودک به این طرح‌ها علاقه‌مند است، موجب آرامش او می‌شوند.

در آخر به عنوان پدر و مادر طبیعی است که شک در انتخاب و تصمیمی که برای کودکتان گرفته‌اید داشته باشید. اما دقت داشته باشید اگر به گونه‌ای صحیح اینکار انجام شود دیگر جای نگرانی وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *