تغذیه،خواب و سلامت

بهترین زمان برای گرفتن پوشک از کودک

گرفتن پوشک از کودک

گرفتن پوشک از کودک یکی از دغدغه‌ها و مشکلاتی است که پدر و مادرها با آن رو به رو هستند. کودکان از بدو تولد به سرعت رشد می‌کنند و از مرحله‌ای وارد مرحله‌ی دیگر می‌شوند، یکی از مراحل رشدی که کودکان باید از آن عبور کنند گرفتن پوشک از آنهاست. باید توجه داشته باشید که اگر این کار به شیوه‌ی نادرست و در زمان اشتباه انجام دهید پیامدهایی همچون کثیفی خانه، لجبازی کودک و از همه مهم‌تر باعث بهم ‌ریختگی وضع مادر می‌شود.

در این زمان فراموش نکنید که رسیدن و گذر از این مرحله در همه‌ی کودکان یکسان نمی‌باشد، بعضی از کودکان زودتر به این مرحله می‌رسند و بعضی دیرتر. برای اینکه بفهمیم چه زمانی برای این کار مناسب است بهتر است به نشانه‌هایی که از کودک خود دریافت می‌کنیم دقت داشته باشیم. توجه به این نشانه‌ها این خبر را به ما می‌دهد که کودک ما در چه مرحله از رشد است.

آموزش‌های سنتی زیادی در این باره وجود دارد که نسل به نسل در حال انتقال هستند. توجه داشته باشید که برخی از این آموزش‌ها برای کودکان مضر هستند و باعث می‌شوند که به کودک از نظر روحی و جسمی آسیب ببیند. در ادامه نکاتی در این‌باره بیان می‌کنیم:

گرفتن پوشک از کودک

فرایند گرفتن پوشک از کودک

اگر دقت کرده باشید  از زمانی که کودک متولد می‌شود از پوشک استفاده می‌کد و تا مدت طولانی همراه اوست. حتی می‌توان گفت به عنوان محافظ بخشی از بدن کودک عمل می‌کند. پس به همین علت است که جدا کردن و گرفتن پوشک از کودک کمی دشوار است. برای این کار فقط باید توجه داشته باشید که کودک در مرحله‌ی رشد درست و زمان مناسب قرار داشته باشد.

زمانی که گرفتن پوشک از کودک را شروع می‌کنید باید توجه داشته باشید که او دارد وارد مرحله‌ی جدیدی از استقلال می‌شود و درباره‌ی بدن خود و عملکرد آن  آگاهی پیدا می‌کند. در ابتدا همانطور که می‌دانید بهتر است از لگن آموزش توالت استفاده کنید چراکه این امر به کودک کمک می‌کند تا به مرحله‌ی جدیدی از رشد عاطفی و اجتماعی برسد.

امکان دارد که این سوال پیش‌آید که کودک چگونه با از دست دادن پوشک می‌تواند به رشد عاطفی و اجتماعی برسد؟ پاسخ این سوال این است که زمانی که کودک وسیله‌ای که همیشه با او بوده است را از دست می‌دهد به این رشد می‌رسد. در ابتدا امکان دارد این از دست دادن باعث شود تا کودک احساس عدم امنیت کند اما به مرور زمان و به صورت تدریجی حس آزادی و راحتی تازه‌ای تجربه می‌کند. والدین باید دقت داشته باشند که با نادیده گرفتن این امر ممکن است سبب تغییرات بزرگی در زندگی کودک خود شوند.

گرفتن پوشک از کودک

بهترین زمان برای گرفتن پوشک از کودک

به طور کلی بهترین زمان برای استفاده از لگن آموزشی توالت بین ۱۸ ماهگی تا ۲ سالگی می‌باشد. البته باید توجه داشت که هیچ اختلال و بی‌نظمی در رشد کودک وجود نداشته باشد.

نشانه‌هایی که کودک باید داشته باشد

نشانه‌هایی که کودک باید داشته باشد

  • آیا کودک شما توانایی راه رفتن و یه سرپا نشستن را دارد و یا توانایی گفتن کلماتی مانند بله و خیر گفتن را دارد.
  • کودک شما باید به بلوغ عصبی رسیده باشد، منظور از بلوغ عصبی این است که آیا کودک شما توانایی کنترل ادرار و یا مدفوع خود را دارد.
  • به کودک خود توجه کنید، زمانی که پوشکش خیس شده است آیا او متوجه تغییراتی شده است یا خیر. اگر متوجه این تغییرات شده است از بوجود آمدن آن احساس ناراحتی ‌می‌کند.
  • مهم‌ترین نکته و تغییری که می‌توانید در کودک خود احساس کنید این است که آیا او به این مرحله از رشد خود رسیده است که بخواهد از دستشویی رفتن والدین خود تقلید کند.

این موارد توانایی‌های اولیه‌ای هستند که برای شروع این آموزش ضروری هستند.

گرفتن پوشک از کودک

زمانی که بخواهید مطئن شوید که کودکتان به این مرحله از رشد خود رسیده است می‌توانید از ترفند‌های متعددی استفاده کنید. به عنوان مثال مقداری زیادی مایعات به او بدهید و عکس‌العمل او را در طی چند ساعت بررسی کنید و منتظر بمانید که کودک چگونه در برابر ادرار کردن واکنش نشان می‌دهد. در این زمان امکان دارد که کودک با حالت خاصی که با چهره‌اش نشان می‌دهد و یا با دست زدن به پوشکش به پیام را به شما بدهد که اتفاقی دارد می‌افتد و دیگر نیازی به پوشک ندارد.

فراموش نکنید اگر کودک می‌تواند بفهمد که توانایی کنترل ادرار کردن و یا مدفوع کردن را دارد باید در این مورد با او صحبت کنید چرا که اگر این کار را انجام ندهید کودک نمی‌فهمد که این توانایی را دارد و در آینده دچار مشکل می‌شود. یکی از مواردی که به ندرت والدین به آن توجه می‌کنند این است که نباید کودک را تحت فشار قرار دهند تا این نشانه‌ها را نشان دهد، به عنوان مثال اگر این کار را انجام دهید امکان دارد کودک شما متوجه نشود و خودش را خیس کند. در نهایت باید بدانید فرایند گرفتن پوشک از کودک به آرامی اتفاق می‌افتد، شما تنها با همراهی کردن کودک خود این مسیر می‌توانید به او کمک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.