اسباب بازی و سرگرمی, روانشناسی

ارتباط نقاشی و حال درون کودکان

نقاشی و حال درون کودکان

نقاشی کشیدن یکی از سرگرمی‌های کودکان در سنین پایین است. این مسئله یک مزیت به شمار می‌رود. شما به عنوان والدین می‌توانید به راحتی تا حدود بسیار زیادی به حال درون کودکان پی ببرید. نقاشی دریچه‌ای به روح است. یک زمان که کودک شما حال مساعدی ندارد از او بخواهید یک نقاشی برای شما بکشد. اگر آن را با نقاشی‌هایی که به هنگام خوشحالی کشیده است مقایسه کنید، تفاوت‌های چشمگیر آن را متوجه می‌شوید. گاهی اوقات خود والدین مسبب حال بد کودکان هستند. حال اگر مفهوم بسیاری از خطوط، اشکال و رنگ‌ها را بدانید می‌توانید به آسانی به خود و فرزندانتان در زمینه‌های مختلف کمک کنید. لازم به ذکر است که برای فهمیدن درست ارتباط نقاشی و حال درون کودکان، باید استمرار داشت.

مفهوم خورشید در نقاشی و حال درون کودکان

عموما می‌توان خورشید را در نقاشی تمام کودکان مشاهده کرد. با توجه به سلیقه و حوصله‌ی کودک، می‌تواند در اشکال و رنگ‌های مختلف باشد. به طور کلی خورشید بیانگر حال خوب، خوشحالی و امینت است. همچنین در برخی موارد می‌تواند نماد رابطه‌ی خوب پدر و فرزند باشد. اگر خورشید پنهان باشد و یا به صورت قوسی در پشت کوه‌ها و یا افق دیده شود، می‌تواند نشانگر این باشد که پدر و فرزند رابطه‌ی نزدیک و مطلوبی ندارند. البته لازم به ذکر است که دیدن این نشانه‌ها صرفا این معنی را نمی‌دهد و بهتر است برای قضاوت بهتر و صحیح‌تر در طولانی مدت نقاشی‌ها را دنبال کنید و به علائم دیگر نیز توجه داشته باشید.

کشیدن شکل آدم در نقاشی

کشیدن شکل آدم توسط کودک می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. اگر کودک، خود را نقاشی کرده باشد، توجه کنید که آیا تمامی اجزا آن با یکدیگر هماهنگ هستند یا خیر. برای مثال اگر خود را بسیار کوچک رسم کرده باشد، به این معنی‌ست که اعتماد به نفس پایینی دارد و خود را کم ارزش می‌پندارد. همچنین می‌تواند نشان از انزواطلبی و اضطراب او باشد. اگر کودک والدین خود را نقاشی کرده بود، بهتر است به فاصله‌ی پدر و مادر و حالت ایستادن آنان توجه کنید. اگر کودک والدین خود را دست در دست یکدیگر کشیده باشد، می‌تواند نشانگر خواسته‌ی قلبی کودک برای روابط صمیمانه‌تر والدین باشد. مشاهده‌ی شکل آدمی غریبه توجه بسیار زیادی را از سوی شما می‌طلبد. همانطور که گفتیم، نقاشی و حال درون کودک ارتباطی مستقیم باهم دارند. اگر کودک فردی غریبه را نقاشی کرده باشد این احتمال وجود دارد که توسط فردی آزار و اذیت می‌شود و این مسئله دغدغه فکری اوست. حتما در شرایطی آرام و مطلوب با فرزند خود صحبت کنید و علت را جویا شوید. بهتر است در چنین شرایطی از مشاور کودکان نیز کمک بگیرید.

ارتباط خانه در نقاشی و حال درون کودکان

ارتباط خانه در نقاشی و حال درون کودکان

خانه نیز از اجزایی‌ست که عموما در نقاشی کودکان پیدا می‌شود. خانه برای کودکان مکانی‌ست که خانواده دور هم جمع می شوند. پس نماد پناهگاه و هسته‌ی اصلی خانواده است. می‌توان احساسات کودک را از روی مدل خانه‌ای که در نقاشی می‌کشد، فهمید. اگر خانه‌ی نقاشی شده از اجزای زیادی برخوردار باشد، مثل باغچه، گل، پرده، در، پنجره و … در این صورت او خانه را محیطی آرامش‌بخش و امن می‌داند. اما اگر خانه به گونه‌ای دل‌گیر و دور افتاده و بدون در ورودی نقاشی شده بود، قضیه برعکس می‌شود.

معانی متفاوت رنگ‌ها در نقاشی

رنگ‌های نقاشی و حال درون کودکان

استفاده از هر رنگی در نقاشی بسیار طبیعی‌ست. اما اگر مشاهده کنید که کودک به طور اغراق آمیزی از بعضی رنگ‌ها استفاده می‌کند، باید توجه بیشتری از خود نشان دهید. بهتر است برای درک ارتباط نقاشی و حال درون کودکان معانی رنگ‌ها را نیز بشناسید. به عنوان مثال، آبی رنگ آرامش است و می‌تواند نشان از درونگرایی فرزند شما باشد. سبز رنگ طبیعت است و استفاده‌ی زیاد از آن در نقاشی می‌تواند بیانگر تمایل کودک به برقراری ارتباط با پیرامون خود باشد. زرد رنگ شادی است و نشانگر خوش‌بینی و توانایی مشارکت با دیگران است. استفاده‌ی بیش از اندازه از رنگ سیاه بیانگر غم، ناامیدی، ترس و اضطراب در کودک است. رنگ قهوه‌ای نشان‌دهنده مقابله در برابر فشار پدر و مادر برای نظافت است. رنگ قرمز نیز بر خلاف آبی بیانگر برونگرایی و پر انرژی بودن کودک است.

باید یادآوری کنیم که هیچ‌کدام از معانی گفته شده به طور صددرصدی قطعیت ندارند و به شواهد محکم‌تری برای نتیجه‌گیری نیاز است. بهتر است همواره برای درک بهتر ارتباط نقاشی و حال درون کودکان ، آنان را تشویق به حرف زدن کنید تا به درون آنان پی ببرید. همچنین کمک گرفتن از مشاور و درمانگر کودکان بهترین و ایمن‌ترین گزینه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.