آیا خوردن صبحانه بر یادگیری کودکان تاثیر دارد؟

صبحانه بر یادگیری کودکان

در این مطلب به این سوال مهم می‌پردازیم که آیا خوردن صبحانه بر یادگیری کودکان تاثیر دارد؟ تقریبا نیمی از خانواده‌ها مرتبا از صبحانه صرف‌نظر می‌کنند. آیا خانواده شما هم یکی از آن‌هاست؟ وقتی صحبت از مدرسه می شود، یک صبحانه سالم به اندازه‌ی مدادهای تیز و کتاب‌های کمک آموزشی اهمیت دارد. شاید دیده باشید برخی از کودکان با اینکه در سال‌های ابتدایی زندگی خود هستند اما از قدرت یادگیری و تمرکز نسبتا پایینی برخوردارند.

صبحانه بر یادگیری کودکان

اهمیت صبحانه در یادگیری کودکان

صبحانه با همه چیز از جمله حافظه‌ی بهتر، نمرات بالاتر، کاهش کج‌خلقی، تناسب اندام و تغذیه‌ی بهتر در ارتباط است. نخوردن صبحانه تاثیر منفی در عملکرد مغز و تامین انرژی بدن خواهد گذاشت. با حذف صبحانه مواد مغزی که در این وعده توسط بدن دریافت می شوند، در وعده‌های دیگر جایگزین نخواهند شد. به زبان ساده‌تر، رشد و نمو و قدرت یادگیری کودکان تا حدود زیادی به همین وعده غذایی بستگی دارد. تحقیقات نشان داده است کودکانی که صبحانه می‌خورند نمرات بهتری کسب می‌کنند. آن‌ها در امتحانات خطاهای کمتری مرتکب می‌شوند و قدرت یادگیری بیشتری در کلاس درس خواهند داشت.

راه‌کارهایی برای والدین

خوردن یک صبحانه ساده نیز، بهتر از صبحانه نخوردن است. چرا که صبحانه بر یادگیری کودکان موثر است. در ادامه نکاتی خواهیم گفت که در تهیه‌ی صبحانه، مفید خواهند بود.

برنامه ریزی، لازمه‌ی صبحانه مفید

برنامه ریزی، لازمه‌ی صبحانه مفید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که صبح هنگام بیدار شدن، ندانید بر روی میز صبحانه چه قرار دهید. از طرفی نیز مایل باشید طیف وسیع‌تری از مواد مغذی را در صبحانه کودک خود جای دهید. یک برنامه ریزی ساده به شما کمک می‌کند که صبحانه سالم تری برای کودک خود فراهم کنید. علاوه بر این با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توانید اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای خوردن صبحانه را به کودک خود می‌دهید.

صبحانه را در مسیر بخورید

صبحانه را در مسیر بخورید

ممکن است برنامه‌ی روزانه شما به گونه‌ای باشد که هیچ زمان خالی برای صرف صبحانه در خانه نداشته باشید. می‌توانید در راه مقصد، از غذا و خوراکی‌هایی استفاده کنید که قابلیت بسته‌بندی از شب قبل را داشته باشند. تخم‌مرغ آب‌پز، آب میوه‌های طبیعی، سیب خرد شده و دیگر میوه‌ها، کیک، کلوچه خانگی و … مثال‌هایی از این دست هستند.

از خواب کافی غافل نشوید

از خواب کافی غافل نشوید

شب‌ها کودک خود را سریع‌تر به تخت‌خواب بفرستید. از اساب بازی های مورد علاقه کودک استفاده کنید و به آرام خوابیدن او کمک کنید. خواب کافی در شب به کودک شما این امکان را می‌دهد که صبح‌ها سریع‌تر از خواب برخیزد و زمان بیشتری برای صرف صبحانه داشته باشد. علاوه بر این، خواب کافی برای رشد و سلامت کودکان ضروری‌ست.

همراه با کودکان خود صبحانه بخورید

همراه با کودکان خود صبحانه بخورید

حتما شما نیز صبحانه‌ی خود را در کنار کودک میل کنید. کودک با مشاهده‌ی شما که در حال خوردن صبحانه هستید، گرایش بیشتری به صبحانه خوردن پیدا می‌کند و اهمیت این وعده‌ی مهم را درک خواهد کرد. همچنین جمع‌شدن خانواده دور هم باعث ایجاد حس زندگی و حال خوب در کودک شما خواهد شد.

به طور کلی شما بهتر از هرکسی به علایق کودک خود آشنا هستید. پس هیچ‌گاه او را مجبور به خوردن غذایی نکنید و به او حق انتخاب دهید. چرا که باعث کم شدن علاقه‌ی کودک به صبحانه، که اصلی‌ترین وعده‌ی غذایی‌ست، خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *