آموزش و یادگیری, اسباب بازی و سرگرمی

چگونه کارتون‌ها عامل یادگیری کودکان هستند؟

کارتون‌ها عامل یادگیری کودکان

همانطور که می‌دانید کارتون‌ها و انیمیشن‌ها منبع خوبی برای سرگرمی و تفریح کودکان هستند. اما چطور کارتون‌ها عامل یادگیری کودکان اند؟ کودکان معمولا از سن ۳ تا ۹ سالگی شروع به دیدن کارتون می‌کنند. در این سن، ذهن کودکان بسیار کنجکاو و در حال رشد است، پس ظرفیت بالایی برای یادگیری چیزهای مختلف دارد. دیدن، یکی از راه‌های یادگیری است و تماشای کارتون‌ می‌تواند مانند یک معلم به کودک شما آموزش دهد.

کارتون‌ها آدم‌ها، اشیا و موجودات را در لباس‌های گوناگون به کودکان نشان می‌دهند. کودکان در کارتون‌ها صداهای جالب و جذاب می‌شنوند و کارها و فعالیت‌هایی که این شخصیت‌ها در کارتون‌ها انجام می‌دهند برایشان متفاوت از دنیای اطرافشان است که این امر باعث می‌شود تا کودکان به آنها علاقمند شوند. حال به تاثیرات دیدن کارتون و اینکه چطور کارتون‌ها عامل یادگیری کودکان هستند می‌پردازیم:

TermehKids 128 1024x576 - چگونه کارتون‌ها عامل یادگیری کودکان هستند؟

کارتون کنجکاوی کودکان را برمی‌انگیزد

شاید فکر کنید که شخصیت‌های کارتونی غیر واقعی و موجوداتی خیالی هستند پس چگونه می‌توانند حس کنجکاوی و قدرت دید کودکمان را افزایش دهند؟ دقت داشته باشید که پشت هر شخصیت کارتونی هدف و پیامی قرار دارد که بر اساس زندگی واقعی است. ذهن کودک خالی، دست نخورده و پذیرای هر آنچه که می‌بیند است. پس در نتیجه کنجکاوی و هیجانی که از دیدن کارتون‌‌ در کودکان به وجود می‌آید سبب دقت بیشتر آنها به اطراف خود می‌شود. که این خود باعث یادگیری بیشتر می‌شود.

کارتون‌ها اصولا رنگارنگ هستند. تماشای این رنگ‌ها باعث می‌شود که کودکان رنگ‌های بیشتری یادبگیرند و در تشخیص تفاوت آنها مهارت پیدا کنند.

TermehKids 127 1024x576 - چگونه کارتون‌ها عامل یادگیری کودکان هستند؟

کشف چیزهای جدید با کارتون

بیشتر کاراکترهای کارتونی، شخصیت‌های مثبتی دارند. کودکان ناخودآگاه این شخصیت‌ها را الگوی خود قرار می‌دهند. همانند کارتون سفرهای علمی که در آن همیشه به دنبال کشف چیزهای جدید هستند. علاقمندی کودک به دیدن این کارتون نشان دهنده‌ی این امر است که دوست دارد همانند آنها به کشف مسائل جدید بپردازد که سبب یادگیری بیشتر او می‌شود. حال اگر فرش بازی اتاق کودکتان طرح کارتون مورد علاقه‌ی کودکتان باشد فضای جذابی را برای او فراهم کرده‌اید که می‌تواند تاثیرپذیری و الگوبرداری از آن کارتون را بهتر و سریع‌تر کند. فرش بازی طرح بت من ، باب اسفنجی ، مینیون و فروزن از مجموعه ترمه کیدز از این دسته اند که راه را برای شما ساده تر کرده است.

TermehKids 126 1024x576 - چگونه کارتون‌ها عامل یادگیری کودکان هستند؟

کارتون بیشتر، سلامت بیشتر

یکی از دلایلی که بچه‌ها دوست دارند کارتون تماشا کنند این است که کارهای عجیب و غریبی که در کارتون‌ها انجام می‌دهند باعث خنده‌ی کودکان می‌شوند. خنده انسان را سالم نگه می‌دارد، چراکه خنده مانند ورزش عمل می‌کند و  باعث می‌شود که گردش خون تنظیم شود. همچنین خنده باعث تولید اندورفین می‌شود که برای قلب و ذهن بسیار مفید است، این ماده سبب کاهش بسیاری از بیماری‌ها می‌شود و درسلامت بدن تأثیر مثبت دارد. پس در دنیای پر استرسی که امروزه در آن قرار داریم، تماشای کارتون می‌تواند یکی از راه‌های کاهش استرس برای کودکان باشد.

TermehKids 125 1024x576 - چگونه کارتون‌ها عامل یادگیری کودکان هستند؟

کارتون‌ها، معلم یک زبان جدید

از مهمترین تأثیراتی که کارتون بر کودکان می‌گذارد این است که آنها از طریق تماشای آن می‌توانند زبان خارجی یاد بگیرند، بسیاری از کارتون‌ها به زبان‌های گوناگون هستند که می‌توانند کمک بالقوه‌ای برای یادگیری زبان خارجه باشند.

TermehKids 124 1024x576 - چگونه کارتون‌ها عامل یادگیری کودکان هستند؟

با کودکان خود کارتون تماشا کنید

کودکان نمی‌دانند که شخصیت‌های کارتون‌ها خیالی هستند، مثلا آنها نمی‌دانند که سوپرمن که چنین قدرت خارق‌العاده دارد در واقع اصلا وجود ندارد. کودکان در این سن توانایی تشخیص خوب و بد را ندارند. آنها آنچه را که می‌ببینند یاد ‌می‌گیرند و دنبال می‌کنند. پس پدر و مادرها باید دقت داشته باشند تا کارتونی مناسب برای کودک خود انتخاب کنند و به طور کلی مراقب آنچه که کودکان تماشا می‌کنند باشید، آنها دارای قلبی پاک، ذهنی بکر و آماده برای یادگیری هستند فقط کافیست مسیر و راه درست را به آنان نشان داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *