چرا وقت گذراندن با کودکان اهمیت دارد؟

هدف و آرزوی اصلی هر پدر و مادر این است که بتوانند به بهترین شکل کوکان خود را تربیت کنند و پرورش دهند. وقت گذراندن با کودکان یکی از راه‌های ساده برای اینکار می‌باشد. همانطور که می‌دانید بازی کردن شغل کودکان است و برای آن‌ها یکی از لذت بخش‌ترین کارها بازی ‌کردن با والدین و به اصطلاح وقت گذراندن با آن‌هاست.

بزرگ کردن  فرزند خوب کار ساده‌ای نیست مخصوصا در زمانی که نتوانید آن‌ها را درک کنید و خواسته‌ها و نیاز‌هایش را بشناسید. پس با کودک خود وقت بگذرانید چرا که یکی از کارامدترین راه‌‌حل‌ها برای شناخت فرزندتان است. به عنوان مثال می‌توانید با کودک خود آواز وکتاب بخوانید. بدانید که انجام کارهای مشترک با کودکتان نقش بسیار مهمی در رشد و پرورش کودکتان دارد.

چگونه با کودکان خود وقت بگذرانیم؟

چگونه با کودکان خود وقت بگذرانیم؟

طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه، محققان می‌گویند کودکانی که با والدین خود به عنوان مثال کتاب و آواز می‌خوانند دایره لغات وسیع‌تری دارند و از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستند. همچنین کودکانی که با والدین خود کتاب می‌خوانند شناخت بیشتری نسبت به سایر کودکان در ارتباط با دنیای اطراف خود دارند. هیچ‌گاه بازی کردن با کودک خود را فراموش نکنید، بهترین راه برای آموزش به کودکان، بازی کردن است. بازی کردن برای کودکان هم تفریح است و باعث شادیشان می‌شود و هم در این مسیر چیز‌های زیادی می‌توانند یاد بگیرند.

برای شروع وقت گذراندن با کودکان می‌توانید از بازی‌های زیر کمک بگیرید

برای شروع وقت گذراندن با کودکان می‌توانید از بازی‌های زیر کمک بگیرید

کتاب تصویری یکی از بهترین گزینه‌ها برای کودکان زیر ۶ سال می‌باشد. چرا که این دسته از کتاب‌ها سبب می‌شوند قدرت تخیل کودک افزایش پیدا کند. همچنین کتاب‌های مصور راهی  برای کمک به افزایش دامنه‌ی واژگان و شناخت کلمات بچه هاست.   

پازل‌ از موثرترین بازی ها برای افزایش مهارت حل مسئله‌ و ادراک بصری کودک است.

بازی‌های توپی و به طور کلی بازی‌هایی که باعث فعالیت کودکان می‌شوند را فراموش نکنید. هیجان و انرژی که این بازی‌ها به کودکان می‌دهند غیرقابل توصیف است. این بازی‌ها نقش بسیار مهمی در هماهنگی عضلات، هماهنگی دست و پا و هماهنگی چشم و پا دارند. برای این‌کار می‌توانید از فرش‌های بازی‌ باکیفیت و خلاق ترمه کمک بگیرید. این فرش‌های بازی‌ به پدر و مادر‌ها کمک می‌کنند تا علاوه بر وقت گذراندن با کودکشان همزمان به برخی از کارهایشان هم رسیدگی کنند.

در وقت گذراندن با کودکان جنسیت‌ آن‌ها را فراموش نکنید

در وقت گذراندن با کودکان جنسیت‌ آن‌ها را فراموش نکنید

فراموش نکنید که مراحل رشد پسر‌ها و دختر‌ها با یکدیگر متفاوت است. روانشناسان و متخصصین کودک می‌گویند در برقراری ارتباط با کودکتان تفاوت‌های دختر و پسر را فراموش نکنید. این تفاوت‌ها سبب می‌شوند تا دختر و پسرها مراحل رشد متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال دخترها زودتر صحبت کردن را شروع می‌کنند و در تخیل و احساسات نیز از پسرها جلوترند. در مقابل پسرها در مهارت‌های فیزیکی و جسمانی زودتر از دخترها توانایی کسب می‌کنند.

 به طور کلی رشد و پرورش کودکان زمان می‌برد، اما شما پدر و مادر ها می‌توانید با عشق، صبر و توجه به کودکتان این مسیر را هموار کنید. در نتیجه با ارتباطی که با کودکتان ایجاد می‌کنید این راه را هم برای خودتان و هم برای کودکتان لذت بخش می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.