کودک کنجکاو نعمت است!

کودک کنجکاو نعمت است!

یکی از جنبه‌های مهم در رشد کودک کنجکاوی است. کودکان به طور طبیعی کنجکاو هستند که این امر دلیل بسیاری از رفتار‌های آن‌هاست. به طور کلی سوال کردن یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین ابزار‌ها برای تفکر عاقلانه و منطقی می‌باشد. این ویژگی به کودک شما کمک می‌کند تا در آینده به فردی مسئولیت‌پذیر تبدیل شود و اگر زمانی در شرایط حادی قرار بگیرد این ویژگی در وجود او رشد کرده است و در این هنگام به کمکش می‌آید، از خودش سوال می‌پرسد و جنبه‌های مختلف مسئله را بررسی می‌کند و در نتیجه تصمیم درست را می‌گیرد.

سوال پرسیدن به کودک شما این امکان را می‌دهد تا از محیط اطراف خود شناخت بیشتری پیدا کند و چیزهای بیشتری نیز یاد بگیرد. به عنوان پدر، مادر و به طور کلی بزرگ‌تر کودک باید در مقابل کنجکاوی و سوال پرسیدن کودک درست رفتار کنید. اگر فکر می‌کنید که حس کنجکاوی در کودک شما کم است با چند راهکار ساده که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم می‌توانید این حس را در کودک خود  تقویت کنید.

برنامه‌ای نامنظم برای داشتن کودکی کنجکاو

برنامه‌ای نامنظم برای داشتن کودکی کنجکاو

برای رشد و آموزش به کودکان مهم است که آن‌ها یک برنامه‌ی منظم داشته باشند. اما برای تقویت حس کنجاوی در کودک می‌توانید گاهی با ایجاد تغییراتی کوچک در برنامه‌ی کودک سبب ‌شوید که مغز او به شیوه‌های متفاوت فعالیت کند که این امر کنجکاوی کودک را به همراه دارد.

به عنوان مثال پدر و مادر‌ها اصولا برای کمک به رشد کودک، قبل از خواب برای کودک خود کتاب می‌خوانند. اما خواندن داستان‌های مشابه می‌تواند برای او کسل‌کننده و خسته‌کننده باشد، برای جلوگیری از این امر و تحریک حس کنجکاوی کودک می‌توانید گاهی از کودک خود بخواهید تا کتاب را انتخاب کند و یا اینکه ته داستان را تعریف نکنید و از کودک خود بخواهید تا به استفاده از قوه‌ی تخیلش داستان را ادامه دهد.

از کودک خود سوال بپرسید

 از کودک خود سوال بپرسید

با پرسیدن سوال از کودک خود سبب فعالیت مغز او می‌شوید. زمانی که اینکار را انجام می‌دهید ذهن او را درگیر یافتن پاسخ می‌کنید. برای انجام اینکار حتما نباید سوالات سخت بپرسید، به عنوان مثال از او سوال کنید که غذای مورد علاقه‌اش چه می‌باشد یا اگر قدرت فوق‌العاده‌ای داشت چه کاری انجام می‌داد. این امر به مرور زمان سبب می‌شود تا جایتان عوض شود و کودک از شما سوال بپرسد که این سوال پرسیدن نشانه‌ی تقویت حس کنجکاوی در کودکتان می‌باشد.

کشف جهان توسط کودک کنجکاو

کشف جهان توسط کودک کنجکاو

به عنوان پدر و مادر ممکن است برایتان دشوار باشد تا اجازه دهید کودکتان هر آنچه که می‌خواهد را انجام دهد. اما سعی کنید تا زمانی که خطر جدی کودک را تهدید نمی‌کند به او اجازه دهید تا دنیا را بر اساس روش خودش کشف کند. این کشف کردن‌ها کنجکاوی کودک را به همراه دارد. به طور کلی کودکان بر اساس سنی که دارند دوست دارند تا برخی از کارهای خود را به تنهایی انجام دهند. بگذارید اشتباه کند و از اشتباهات خود درس بگیرد و به عبارتی دیگر اجازه دهید تا کودک، کودکی کند.

از کودک کنجکاو خود خسته نشوید

از کودک کنجکاو خود خسته نشوید

برخی از والدین به جای اینکه از سوال کردن و کنجکاوی کودک خود خوشحال باشند از سوالات فرزند خود کلافه می‌شوند و  به او برچسب فضول بودن را می‌زنند، در حالی که او با پرسش در حال یادگیری و شناخت دنیای اطرافش است. در پاسخ به سوالات کودک باید از کلماتی متناسب با رشد عقلانی و شناحتی او استفاده شود تا بتواند کمک دهنده برایش باشد.

تغییر سن، تغییر کنجکاوی در کودک را به همراه دارد

تغییر سن، تغییر کنجکاوی در کودک را به همراه دارد

با افزایش سن کودکان مسلما نوع کنجکاوی کودکان نیز تغییر می‌کند. به عنوان مثال کودکان از بدو تولد تا دو سالگی همه چیز برایشان تازه و جدید می‌باشد بنابراین آنها بسیار تلاش می‌کنند تا علاوه بر محیط اطرافشان، دنیا را نیز کشف کنند. در سنین ۳ تا ۶ سالگی کودکان دیگر با محیط اطرافشان آشنا هستند و شروع به فکر کردن می‌کنند، حال دیگر آن‌ها بر روی مسائل تازه‌ای مانند اینکه چرا باران می‌بارد تمرکز می‌کنند. کنجکاوی در این سن ممکن است منجر به نگرانی در آن‌ها شود در نتیجه باید به عنوان پدر و مادر در پاسخ به سوالاتشان در این سن هوشمندانه عمل کنید.

در نهایت بزرگ‌تر و به ویژه والدین کودک باید آمادگی و حوصله‌ی سوالات بی‌شمار کودک خود را داشته باشند. اگر در هنگام سوال پرسیدن کودک حوصله‌ی کافی نداشته باشید و به او پاسخ مناسبی ندهید بخش زیادی از کنجکاوی کودک و در نتیجه رشد خلاقیت او متوقف می‌شود. زمانی که کودک سوالی برایش پیش می‌آید حتما به دنبال پاسخ آن می‌رود، اگر پاسخ خوب و درستی از والدین خود دریافت نکند سراغ افراد دیگر مانند هم‌سالان خود می‌رود که این امر ممکن است آسیب جدی به کودک وارد کند. فراموش نکنید به عنوان والدین این وظیفه‌ی شماست تا به سوالات کودک خود پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.