روانشناسی

چگونه کودکان را به مسواک زدن تشویق کنیم؟

چگونه کودکان را به مسواک زدن تشویق کنیم؟

مسواک زدن عادتی مهم و لازم است که کودکان باید آن را یاد بگیرند و به صورت مداوم انجام دهند. لکه‌های باقی‌مانده بر روی دندان‌ها به مرور باعث کرم خوردگی و پوسیدگی آن‌ها خواهد شد و سلامت کودک به خطر می‌افتد.

اما اگر فرزند خود را با زور وادار به مسواک زدن کنید، هیچگاه نتیجه‌ا‌ی مثبت نخواهید گرفت. توصیه‌های زیر را با دقت مطالعه کنید تا تربیتی موثر در پیش بگیرید.

اجازه دهید به شما در حال مسواک زدن نگاه کند

اجازه دهید به شما در حال مسواک زدن نگاه کند

شما بهترین الگو برای فرزند خود هستید. اگر بعد از هر وعده‌ی غذایی یا شب‌ها، شما را در حال مسواک زدن ببیند به این کار علاقمند می‌شود. این کار را با خوشحالی و لذت انجام دهید تا کودک بداند کاری خوشایند است. اجازه دهید کودک روند مسواک زدن و شستن دهان را ببیند و اگر سوالی داشت با حوصله به او پاسخ دهید.

مسواک زدن کودکان را زود شروع کنید

کودکان بعد از یک بازه‌ی سنی لجباز می‌شوند و نمی‌توان آن‌ها را مجبور به انجام کاری کرد. بهتر است هر چه زودتر آموزش‌های لازم را شروع کنید تا عادت روزانه مسواک کردن در کودک ایجاد شود.

کودک را تشویق کنید

کودک را تشویق کنید

اگر کودک در برابر مسواک کردن دندان‌هایش مقاومت کرد می‌توانید برای او جایزه تعیین کنید. برای مثال جدولی در نظر بگیرید تا روزهای هفته را در آن علامت بزند. این کار او را تشویق و به مرور علاقمند به مسواک زدن می‌کند. حتما نیازی نیست کادوهای مختلف برای او خریداری کنید. جایزه می‌تواند غذایی مورد علاقه یا رفتن به پارک باشد.

اجازه دهید مسواکش را خودش انتخاب کند

اجازه دهید مسواکش را خودش انتخاب کند

به فرزند خود حق انتخاب دهید. کودکان از اینکه چیزی را انتخاب کنند لذت می‌برند و با علاقه‌ی بیشتری از آن استفاده خواهند کرد. امروزه تنوع بسیار زیادی در ظاهر مسواک‌های کودکان وجود دارد. شخصیت‌های کارتونی مختلف می‌توانند کودک را به وجد بیاورند.

پس فرزند خود را به داروخانه ببرید یا به صورت آنلاین مسواک‌های مناسب سنش را به او نشان دهید تا انتخاب کند.

خمیردندان مناسب تهیه کنید

گاهی کودکان به علت طعم بد خمیردندان‌ها، از مسواک زدن متنفرند. بهتر است خمیردندان خوش طعمی خریداری کنید که با سلیقه‌ی کودک جور باشد.

اهمیت مسواک زدن را برای آن‌ها توضیح دهید

اهمیت مسواک زدن را برای آن‌ها توضیح دهید

گاهی بهتر است منطقی با فرزند خود صحبت کنید. برای او توضیح دهید مسواک و خمیردندان چه کاری انجام می‌دهند و اهمیت آن‌ها برای چیست. کودک باید متوجه شود که این کار برای سلامتی اوست و اگر به طور مداوم مسواک نزند دندان‌هایش آسیب می‌بینند. اما مراقب باشید کودک را نترسانید تا دچار وسواس در انجام این کار نشود.

به طور کلی می‌توانید با کمی خلاقیت راه‌های بسیار متنوعی را امتحان کنید و از آن‌ها نتیجه بگیرید. ایجاد عادت‌های مثبت در خردسالی بسیار آسان‌تر است اما به کمی صبوری نیاز دارد.

1 دیدگاه در “چگونه کودکان را به مسواک زدن تشویق کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.