اسباب بازی و سرگرمی, روانشناسی

سرگرم کردن کودک در خانه

سرگرم کردن کودک در خانه

این روزها باید برای سرگرم کردن کودک در خانه تلاش کرد. چرا که شرایط ایجاد شده‌ی کنونی باعث تغییراتی در روند زندگی کودکان و والدین شده است. همانطور که پدر و مادرها از بسیاری فعالیت‌های کاری و تفریحی محروم شده‌اند، کودکان نیز با تغییرات قابل توجهی دست و پنجه نرم می‌کنند. این روزها آن‌ها مجبورند اکثر زمان خود را در محیط خانه بگذرانند. به عنوان والدین وظیفه‌ی ماست که محیطی آرام و لذت‌بخش را برای آنان فراهم کنیم. سرگرم کردن کودکان چندان هم کار سختی نیست و فقط به کمی خلاقیت نیاز دارد.

سرگرم کردن کودک در خانه

همراه با کودکان آشپزی کنید.

کودک دوست دارد مانند پدر و مادر خود کارهای مهم انجام دهد. پس اگر از او بخواهید در آشپزی به شما کمک کند، علاوه بر اینکه او را برای ساعاتی سرگرم کرده‌اید، باعث تقویت عزت نفس او خواهید شد. کودک از کنار شما بودن لذت خواهد برد و در آخر با چشیدن آن غذا به خود افتخار خواهد کرد. علاوه بر این‌ها، زمانی که کودک شما در تهیه‌ی غذا مشارکت دارد، میل بیشتری به غذا خوردن پیدا می‌کند و عادات بد غذایی او رفع می‌شوند. مهارت تفکر در کودک هنگام آماده کردن غذا تقویت می‌شود. برای مثال کودک یاد می‌گیرد اگر زمان پخت غذا روی شعله‌ی گاز طولانی شود باعث سوختن و غیر قابل استفاده شدن غذا خواهد شد.

کودکان را به کتاب خواندن علاقمند کنید.

این روزها اهمیت کتاب خواندن بر هیچکس پوشیده نیست. اینکه کودک شما توانایی خواندن و نوشتن ندارد دلیل بر این نمی‌شود که از آن چشم‌پوشی کنید. خواندن کتاب برای کودک ذهن او را باز می‌کند و به تقویت قدرت تخیل و خلاقیت او کمک می‌کند. با کتاب خواندن به او اجازه می‌دهید با انسان‌ها و زندگی‌های مختلفی آشنا شود. همچنین با افزایش دایره لغات کودک باعث هرچه بهتر صحبت کردن او می‌شود. پس از این روزهای خانه نشینی استفاده کنید و با کتاب خواندن برای کودک خود علاوه بر سرگرم کردن او، از هزاران فایده آن بهره ببرید و به رشد فکری کودک خود کمک کنید.

سرگرم کردن کودک در خانه

سرگرم کردن کودک با ورزش کردن

در این روزها، همگی کم و بیش تصمیم گرفته‌ایم که در خانه ورزش کنیم. چه بهتر که از این فعالیت برای همراه کردن کودکان با خودمان استفاده کنیم. ورزش کردن یک جزء حیاتی برای رشد بهتر کودکان است. کودک نیاز دارد فعالیت جسمی و تحرک داشته باشد. ورزش کردن می‌تواند به مهارت های حرکتی کودک نظیر راه رفتن و دویدن، کمک کند و باعث بهتر شدن روحیه‌ی او شود. می‌توانید با استفاده از برنامه‌های ورزشی گوناگون محیطی شاد و پر انرژی را برای کودک خود فراهم کنید و به بهتر شدن حال خود و کودکتان کمک کنید. همچنین با تهیه فرش بازی لی‌لی می‌توانید کودکان را به انجام فعالیت‌های بدنی تشویق کنید.

سرگرم کردن کودک در خانه

با هم نقاشی بکشید.

نقاشی کشیدن یکی دیگر از راه‌هایی‌ست که بتوانید ساعاتی دلچسب را با کودک خود بگذرانید. کافی‌ست به همراه کودک خود از دست‌ها و چند رنگ شاد استفاده کنید تا تاثیر آن را متوجه شوید. این کار باعث افزایش هماهنگی چشم و مغز کودک و همچنین تقویت عضلات دست او خواهد شد. همچنین نقاشی کشیدن یکی از راه‌های بروز احساسات درونی‌ست. درنتیجه با نگاه کردن به جزئیات نقاشی او می‌توانید تا حدودی حال کودک خود را درک کنید.

سرگرم کردن کودک در خانه

سرگرم کردن کودک در خانه با رسیدگی به گیاهان.

اگر در خانه از گیاهان نگهداری می‌کنید، در این کار از کودک خود نیز کمک بگیرید. نگاه کردن و مراقبت از گیاهان باعث ایجاد حس خوب و سرزندگی می‌شود. می‌توانید با رعایت اصول بهداشتی، آبیاری و تعویض خاک گلدان‌ها را با کمک کودک خود انجام دهید. مطمئن باشید کودک شما از این کار بسیار لذت خواهد برد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان یادگیری در کودکانی که با گیاهان سر و کار دارند بسیار بیشتر است و باعث ارتباط هرچه بهتر با محیط پیرامون می‌شود.

با کودک خود کاردستی درست کنید

با کودک خود کاردستی درست کنید.

شاید در نگاه اول فقط یک تیکه کاغذ باشد، اما باید به چشم یک دنیا برای خلاقیت و رویاپردازی به آن نگاه کنید. درست کردن کاردستی فرصتی مناسب برای برقراری ارتباط والدین با فرزندان است. در ابتدا بهتر است از کاردستی‌های آسان شروع کنید. ممکن است هنگامی که کودک نتواند کاردستی را به درستی تکمیل کند ناراحت و دل‌زده شود. به همین دلیل بهتر است ابتدا طرح نهایی را به کودک خود نشان دهید و به او کمک کنید تا دستورالعمل‌ها را دنبال کند. این کار باعث می‌شود تا کودک با مفهوم تلاش آشنا شود و کار را نصفه و نیمه رها نکند.

مهم این است که به فرزندتان اجازه دهید رنگ و نوع کاردستی را خود انتخاب کند. این کار به کودک حس قدرت می‌دهد که از هیچی به جز کاغذی خالی، چیزی خلق کند. با تکمیل و ساخت کاردستی حس موفقیت در کودک ایجاد می‌شود و به خود افتخار می‌کند. قطعا درست کردن کاردستی سرگرمی ارزان، بی ضرر و خلاقانه ا‌ست. کودکان از خلق کردن لذت می برند، با بسته عروسک‌ساز ترمه کیدز و پلی‌مت جزیره‌ای بهترین تجربه را برای بچه می توانید خلق کنید.

در آخر باز یادآوری کنیم که سرگرم کردن کودکان به هیچ‌وجه کار سختی نیست. قطعا می‌توانید راه‌های زیادی پیدا کنید. اگر دوست داشتید از سایت ترمه کیدز هم دیدن کنید. پیشنهادهای جذابی برای سرگرم کردن کوچولوها داره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.