روانشناسی

انتخاب رنگ اتاق کودک

انتخاب رنگ اتاق کودک

انتخاب رنگ اتاق کودک می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پدر و مادرها باشد. انتخاب رنگ اتاق کودک باید علمی و  هوشمندانه باشد چراکه رنگ‌های مختلف تاثیرات متفاوتی بر شخصیت و شکل‌گیری روحیات کودک و همچنین سلامت روانی او می‌گذارد.

اتاق یک کودک، نخستین دنیای رنگارنگ و روشنی است که نوزاد در بدو تولد در آن قرار می‌گیرد. پس باید به اندازه‌ی کافی برای او جذاب و دوست‌داشتنی باشد. رنگ اتاق و دیوار پوش‌های اتاق کودک بهتر است رنگ‌هایی با طیف ملایم همچون آبی، سبز و صورتی باشد. این رنگ‌ها به علت آرامشی که دارند برای کودک بسیار مناسب هستند.

انواع رنگ‌ها

رنگ‌ها به دو دسته گرم و سرد تقسیم می‌شوند که هر کدام خواص و ویژگی‌های خاص خود را دارند. ما با ترکیب رنگ‌های گرم و سرد می‌توانیم اتاقی مطلوب و دوست‌داشتنی برای کودک خود بسازیم.

رنگ‌های گرم

رنگ‌های گرم به طور کلی ذهن را تحریک و باعث افزایش انرژی بدن می‌شوند. این رنگ‌ها علاوه بر اینکه باعث جلوه‌ی اتاق می‌شوند به کودک احساس امنیت نیز می‌دهند. اما رنگ‌های گرم آرامش‌بخش نیستند و برای کودکانی که انرژی زیادی دارند پیشنهاد نمی‌شوند. استفاده از این رنگ‌ها در اتاق خواب امکان دارد باعث بی‌خوابی کودک شود اما برای اتاق بازی کودک بسیار مناسب‌اند. نارنجی، زرد، قرمز و صورتی رنگ‌های گرمی هستند.

TermehKids 45 1024x576 - انتخاب رنگ اتاق کودک

رنگ‌ نارنجی برای اتاق کودک

به طور کلی رنگ نارنجی باعث تقویت روابط اجتماعی کودک می‌شود. رنگ نارنجی اشتهای کودک را افزایش داده و رشد توانایی‌های خلاقانه را تحریک می‌کند. نارنجی برای کودکان بیش‌فعال رنگ مناسبی نمی‌باشد.

TermehKids 49 1024x576 - انتخاب رنگ اتاق کودک

رنگ زرد برای اتاق کودک

رنگ زرد هم از آن دسته رنگ‌های گرم است که نور اتاق را زیاد و احساس شادی را افزایش می‌دهند. این رنگ فعالیت مغز کودک را شدت می‌بخشد و دید او را بهتر می‌کند. البته در استفاده از رنگ زرد باید این نکته را در نظر گرفت که باعث خستگی چشم می‌شود. این رنگ با توجه به کم‌رنگ بودن و یا پررنگ بودن تاثیرهای متفاوتی می‌گذارد. به عنوان مثال زرد پررنگ تمرکز را بالا می‌برد و زرد کم‌رنگ عملکرد حافظه را بهتر می‌کند و آرامش‌بخش است.

TermehKids 43 1024x576 - انتخاب رنگ اتاق کودک

رنگ قرمز برای اتاق کودک

رنگ قرمز از آن رنگ‌هایی است که به‌هیچ‌وجه به‌عنوان رنگ غالب برای اتاق کودک پیشنهاد نمی‌شود. این رنگ ارتباط زیادی با خشونت و تحریکات عصبی دارد و مانع تمرکز می‌شود و حتی باعث سردرد نیز می‌شود. و در نهایت در ذهن کودک تاثیر منفی ایجاد می‌کند.

TermehKids 44 1024x576 - انتخاب رنگ اتاق کودک

رنگ صورتی برای اتاق کودک

دکور صورتی ممکن است در نگاه اول زیبا به نظر برسد اما در مدت کوتاهی به‌شدت خسته‌کننده می‌شود. بهترین راه، ترکیب رنگ صورتی با رنگ‌های دیگر است. صورتی رنگی آرامش‌بخش است و احساسات انسان را برمی‌انگیزد. میزان زیاد آن باعث افزایش عصبانیت و هیجان کاذب می‌شود. ترکیب این رنگ با سفید باعث تعادل عاطفی می‌شود و بر ذهن کودک اثرات مثبت دارد.

رنگ‌های سرد

رنگ‌های سرد برخلاف رنگ‌های گرم یک فضای آرام و ساکت ایجاد می‌کنند. میزان زیاد آن باعث ایجاد حس افسردگی و دل‌تنگی می‌شود. از جمله رنگ‌های سردی که برای کودکان استفاده می‌شود عبارتند از: آبی، سبز، بنفش و سفید.

TermehKids 47 1024x576 - انتخاب رنگ اتاق کودک

رنگ آبی برای اتاق کودک

رنگ آبی مقابل قرمز است. آبی برخلاف قرمز آرامش‌بخش است. فشار خون را پایین می‌آورد و عصبانیت را کاهش می‌دهد. البته استفاده زیاد از رنگ آبی باعث افسردگی می‌شود و جنب و جوش کودک را کم می‌کند. رنگ آبی را با سفید ترکیب کنید تا اتاق بیش از حد افسرده و سرد نباشد.

TermehKids 46 1024x576 - انتخاب رنگ اتاق کودک

رنگ سبز برای اتاق کودک

سبز رنگی آرام و دلپذیر است. رنگ سبز رنگی است که در طبیعت بکار رفته است و احساس خوب و آرام‌بخشی به بدن می‌دهد. این رنگ دید را بهبود می‌بخشد و به درمان بی‌خوابی در کودکان کمک می‌کند. رنگ سبز تمایل به یادگیری و خواندن را بیشتر می‌کند. اگر بخواهید یک کودک زرنگ و درس‌خوان و عاشق طبیعت داشته باشید این رنگ برای اتاق او گزینه‌ی بسیار مناسبی است.

TermehKids 50 1024x576 - انتخاب رنگ اتاق کودک

رنگ بنفش برای اتاق کودک

بنفش به نسبت آنکه به آبی و یا قرمز نزدیک باشد خصوصیات آن‌ها را منتقل می‌کند.

TermehKids 42 1024x576 - انتخاب رنگ اتاق کودک

رنگ سفید برای اتاق کودک

رنگ سفید روی کودکان کم حرف تاثیر مثبت دارد و عزت نفس را بالا می‌برد. این رنگ اتاق را دلباز می‌کند اما بعد از مدتی خسته‌کننده می‌شود. اما می‌توانید با ترکیب کردن ‌آن با دیگر رنگ‌ها فضای زیبا و دلنشینی برای کودک خود فراهم کنید.

TermehKids 48 1024x576 - انتخاب رنگ اتاق کودک

معجزه دیوار پوش‌ها در رنگ اتاق کودک

انتخاب رنگ اتاق کودک یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها در طراحی دکوراسیون اتاق کودک است. همانطور که گفته شد رنگ‌ها علاوه بر جلوه و زیبایی‌ای که به اتاق کودک می‌دهد خاصیت‌های متنوعی بر رفتار و حتی مغز کودک دارند. ترکیبی از این رنگ‌ها می‌تواند بسیار در رشد کودک تاثیرگذار باشد.

شاید به عنوان پدر و مادر فکر کنید که چگونه می‌توان از رنگ‌های متنوع در طراحی دیوار‌های اتاق کودک استفاده کنیم؟ دیوار پوش‌های نمدی پاسخ این سوال هستند که می‌توانند پیشنهاد خوبی برای دیوار اتاق کودکتان باشند چراکه در طراحی آنها سعی شده با توجه به سن و جنسیت کودک از رنگ‌های گوناگون استفاده شود. همچنین هرچه تعداد رنگ‌های مورد استفاده در اتاق کودک بیشتر باشد، استفاده از اکسسوری در دکوراسیون اتاق کمتر می‌شود و این کمک بسیاری به بودجه شما می‌کند. در آخر پیشنهاد می‌کنیم حتما از دیوار پوش‌های نمدی ترمه کیدز بازدید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *