آموزش و یادگیری, روانشناسی

چگونه علایق شغلی و استعداد کودکان خود را کشف کنیم؟

چگونه علایق شغلی و استعداد کودکان خود را کشف کنیم؟

همه‌ی انسان‌ها با علایق و استعدادهای گوناگونی به این دنیا می‌آیند. به عنوان والدین وظیفه‌ی ماست که استعداد کودکان خود را کشف کرده و زمینه‌ی رشد آنان را فراهم کنیم.

مهم‌ترین مسئله این است که اگر استعداد کودک باب میل ما نیست، آن را بپذیریم و سعی در قراردادن کودک در راهی دیگر نداشته باشیم. اگر فرزند من در زمینه‌ی ریاضیات ضعیف است، این فقط یک سمت ماجراست و دلیل بر ناکامی او در زندگی نیست! او دارای هوش و استعداد خارق‌العاده‌ی دیگری‌ست که شاید به ذهن شما هم نیاید. اگر الان او را حمایت نکنید، در آینده نیز شغل و حرفه‌ای را انجام می‌دهد که برایش لذت‌بخش نیست.

حال سوال این است که چگونه می توانیم این استعدادها و مهارت‌ها را کشف کنیم؟

Childrens talent Termeh Kids 2 1024x576 - چگونه علایق شغلی و استعداد کودکان خود را کشف کنیم؟

 استعداد کودکان در ورزش

اگر فرزند شما به یاد گرفتن ورزش‌های جدید علاقه نشان می‌دهد و دوست دارد در یک تیم ورزشی شرکت کند، می‌توان اینطور تصور کرد که در ورزش استعداد دارد. این کودکان از وضعیت جسمی و تعادلی خوبی نیز برخوردار هستند. می‌توانند بدون غر زدن مسافت طولانی را پیاده‌روی کنند. ممکن است دیده باشید که برای مثال از همان بچگی در بارفیکس زدن مهارت دارند یا حرکات کششی و دراز نشست برایشان کاری ندارد. برای اطمینان بیشتر می‌توانید مدتی آن‌ها را در ورزش دلخواهشان ثبت‌نام کنید و عملکردشان را زیر نظر بگیرید. کودکی که استعداد ورزشی داشته باشد موفقیت‌های بیشتری نسبت به میانگین معمول کسب می‌کند و از ورزش کردن لذت می‌برد.

Childrens talent Termeh Kids 3 1024x576 - چگونه علایق شغلی و استعداد کودکان خود را کشف کنیم؟

استعداد در مهارت‌های فنی

آیا کودک شما دائما به وسایل خانه دست می‌زند و آن‌ها را باز یا تکه تکه می‌کند؟

این کودکان زمانی که شما در حال تعمیر وسیله‌ای هستید به کنارتان می‌آیند و کنجکاوی می‌کنند. از کارکردن با آچار و دیگر ابزار لذت می‌برند و تمایل دارند مشکلات فنی را برطرف کنند. آن‌ها در کودکی با وسیله‌های مختلف، کاردستی‌های گوناگونی می‌سازند و حتی تعویض گلدان یک گیاه برایشان جذاب است. می‌توانید تعدادی پیچ، آچار، کاغذ، پارچه و حتی چوب در کنارشان بگذارید و مطمئن باشید برای چند ساعت سرگرم هستند. این کودکان به کارهای عملی علاقه دارند و احتمال اینکه در آینده شغلی مرتبط با رشته‌های فنی و مهندسی داشته باشند زیاد است.

Childrens talent Termeh Kids 4 1024x576 - چگونه علایق شغلی و استعداد کودکان خود را کشف کنیم؟

مهارت گفتاری کودکان

اگر از آن دسته والدین هستید که از صحبت کردن کودکان خود کلافه‌اید، برای استعداد آن‌ها ارزش قائل نیستید. کودکانی که از صحبت کردن لذت می‌برند و کاربرد کلمات را به خوبی می‌دانند، از مهارت گفتاری خوبی برخوردارند. این کودکان می‌توانند اجسام و حیوانات مختلف را توصیف و درمورد آن‌ها داستان پردازی کنند. به راحتی درمورد افکار خود صحبت می‌کنند و معنی کلمه‌ای که نمی‌دانند را می‌پرسند. همچنین می‌توانند موضوعاتی که برای برخی کودکان پیچیده هستند را به خوبی توضیح دهند. نمرات دیکته‌ی آن‌ها بالاست و برای خود دفترچه خاطرات دارند. کودکان با مهارت گفتاری بالا در آینده به شغل‌هایی مانند نویسندگی، روانشناسی، مشاوره، روزنامه‌نگاری، مجری‌گری و … رو می‌آورند.

استعداد کودکان در مهارت تفکر منطقی

این کودکان به بازی‌های علمی و عددی علاقه‌ی زیادی دارند. درمورد علت حوادث طبیعی مانند باران، برف، رعد و برق و … سوال می‌پرسند. همچنین به کارکرد وسیله‌های مختلف علاقه نشان می‌دهند؛ برای مثال چگونگی روشن شدن لامپ. آن‌ها ذهنی دقیق، متفکر و تحلیل‌گر دارند که باعث می‌شود استعداد زیادی در درس ریاضی و علوم از خود نشان دهند.

Childrens talent Termeh Kids 6 1024x576 - چگونه علایق شغلی و استعداد کودکان خود را کشف کنیم؟

مهارت تعامل اجتماعی

اگر تعامل اجتماعی استعداد کودکان شما باشد، آن‌ها برای ارتباط برقرار کردن با دیگران مشکلی ندارند. آن‌ها دوستان خوب زیادی دارند و به بازی‌های دست‌جمعی علاقه نشان می‌دهند. صلح‌طلب هستند، از درگیر شدن دوری می‌کنند. این کودکان همدلی زیادی با دیگران دارند و اسباب‌بازی‌های خود را با بقیه شریک می‌شوند. در اکثر موارد می‌توان انتظار داشت شغل‌هایی مانند معلمی، مشاوره، مددکار اجتماعی و … را برای خودشان انتخاب کنند.

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید تا حدودی علایق شغلی فرزند خود را با آن تشخیص دهید، آشنا کردن او با انواع شغل‌هاست.

Childrens talent Termeh Kids 7 1024x576 - چگونه علایق شغلی و استعداد کودکان خود را کشف کنیم؟

آشنایی با شغل‌های متفاوت برای کشف استعداد کودکان

می‌توانید در قالب بازی، صحبت کردن و یا حتی نقاشی کشیدن، کودک را با مشاغل مختلف آشنا کنید. برای مثال اگر قصد دارید شغل کشاورزی را به او معرفی کنید، می توانید با مقوا کاردستی ابزارهایی مانند بیل یا داس را درست کنید. حین این کار، نقش و اهمیت این حرفه، مراحل کاشت و برداشت، وسایل و ابزار مورد نیاز و … را برایش توضیح دهید. زمانی که کودک با حرفه‌های مختلف آشنا شود، می‌توانید علایق شغلی او را کشف کنید. در این زمینه می‌توانید از دیوارپوش‌ نمدی طرح مشاغل ترمه کمک بگیرید. این دیوارپوش‌های با کیفیت، با طرح‌های جذاب خود می‌توانند آشنایی کودکان با مشاغل را آسان‌تر کنند.

گاهی با دیدن یک سر نخ ساده می‌توانید استعدادهای نهفته‌ی فرزند خود را کشف کنید. خانواده می‌تواند از بهترین آزمون‌های کشف استعداد هم موثرتر باشد. کافی‌ست کمی دقت به خرج دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *