تاریخچه شرکت اسباب بازی لگو

تاریخچه و داستان اسباب بازی لگو

شرکت لگو یک شرکت دانمارکی است که در سال ۱۹۳۲ تاسیس شد . اسم لگو (  Lego) از دو کلمه ی دانمارکی leg  به معنی بازی و  کلمه ی godt   به معنی خوب گرفته شده که معنی آن خوب بازی کن می شود. شرکت لگو اعلام کرده است که این آرمان حقیقی آن هاست. این شرکت امروزه توسط آقای کریستسانسن (Kjeld Kirk Kristiansen ) که نوه ی بنیانگذار شرکت است اداره می شود.

در سال ۱۹۱۹ آقای اوول کریستسانسن ( Ole Kirk Kristiansen) با ساخت در و پنجره و ساختمانهای چوبی کار خود را آغاز کرد ، در همان سالها او در یک مناقصه برای ساخت یک کلیسا برنده شد و توانست ساخت کلیسا را با سود بسیار بسیار اندک شروع کند . فعالیت او ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۹۳۲ شرکت او در اثر بحران شدید اقتصادی دچار شرایط بسیار بسیار سختی شد .

این شرایط سخت اقتصادی آقای اوول کریستسانسن را مجبور به ساخت عروسکهای چوبی ای کرد که به راحتی بتوانند فروش روند ، که این دقیقا نقطه ی آغاز شرکت لگو بود . این شرکت کار خود را با ساخت اسباب بازی های چوبی مثل ماشین ، هواپیما ، قطار و دیگر اسباب بازی های چوبی آغاز کرد .

اسباب بازی های چوبی لوگو

 

در این زمان آقای اوول دانست که باید اسمی برای شرکت انتخاب کند که با کمک همکاران اسم لگو به عنوان بهترین اسم برای این شرکت انتخاب شد . موسس شرکت لگو اعتقاد عجیبی به کیفیت داشت و همه ی اسباب بازی های چوبی را از بهترین چوب می ساخت او معتقد بود : ” کودکان شایسته ی بهترین اسباب بازی ها هستند . ” . سفارشات لگو روز به روز بیشتر می شد ، تا حدی که حتی جنگ جهانی دوم هم نتوانست جلوی او را بگیرد و او در زمان جنگ بیشتر از هر زمان دیگری سفارش داشت .   

 

قطار چوبی معروف لگو                                                                                       

آتش سوزی سال ۱۹۴۲ در شرکت لگو

یک آتش سوزی بزرگ در سال ۱۹۴۲در روز ۲۰ مارچ ، تقریبا تمام کارگاه لگو رو نابود کرد . موسس شرکت لگو آقای اوول اینطور می گوید : ” ساعت حدودا ۳ بامداد بود که ما شنیدیم که یکی از کارگرانی که در کرگاه می خوابید فریاد می زد ، کارگاه آتش گرفته … ، این یک پیام شوکه کننده و دردناک بود .  من شروع کردم به تقلا کردن برای کنترل شرایط ، اما بعد دیدم نیاز است یک لحظه دست نگه دارم و در برابر خداوند زانو بزنم ، این در واقع سپاسگزاری من از خداوند بود کسی که همه چیز را میداند ، و پس از آن آرامش و سکوتی عجیب در مغزم حاکم شد که میدانم خداوند آنرا به من داد . “

آتش سوزی شرگت لگو

او پس از وقفه ای کوتاه شروع به بازسازی کارگاه خود کرد و سعی کرد در تمام مدت ۱۵ کارگر خود را نگه دارد . در پایان سال تولید اسباب بازی ها از سر گرفته شد و تا سال بعد شرکت حدود ۴۰ نفر پرسنل داشت .

خرید اولین دستگاه تزریق پلاستیک برای شرکت لگو

در سال ۱۹۴۶ آقای کیرک اولین دستگاه تزریق پلاستیک را از انگلستان خرید و به دانمارک آورد ،چند سال بعد یعنی در سال ۱۹۴۹ او فهمید که می تواند به جای تولید اسباب بازی پلاستیکی ، بلوک های پلاستیکی تولید کند ،و به این ترتیب اولین مدل لگوهای امروز ساخته شد و با نام ” بلوک های چسبنده اتوماتیک ) به بازار آمد . و چند سال بعد اسم لگو برروی آنها گذاشته شد . آقای کیرک در این مورد می گوید : ” ایده ی ما این هست که کودکان را برای زندگی واقعی آماده کنیم ، و کاری کنیم که بتوانند خلاقیت خود را آشکار کنند و لذت ساخت ایده های خود را تجربه کنند ، چیزی که نیروی بشر را به حرکت در می آورد ”  

اولین نمونه ی قطعات آجری لگو

                                                                                                

ساخت لگو در کشور نروژ برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم

در زمان جنگ جهانی دوم بسیاری از کشورها واردات را ممنوع کرده بودند ، اما گاتفرد کیرک ( پسر موسس لگو) آن زمان به این فکر میکرد که بعد از برداشته شدن این محدودیت چقدر صادرات این محصول می تواند جالب باشد . برای همین در سال ۱۹۵۳ با یک شرکت نروژی قراردادی را منعقد کردند که لگو را در کشور نروژ تولید کنند . این اولین تولید لگو در خارج از مرزهای دانمارک بود . این قراداد در سال ۱۹۶۳ و زمانی که محدودیت واردات اسباب بازی از بین رفت ، به پایان رسید و لگو به جای آن قرارداد ، یک شرکت فروش لگو در نروژ را تاسیس کرد .  

نمونه ساخته شده لگو در کشور نروژ تحت لیسانی لگو دانمارک

                                                                                                    

اولین طرح شهر لگو (Lego Town plan)

در سال ۱۹۵۵ با افزایش چشم گیر ماشین ها در خیابان ، آرام آرام آموزش رفتار ترافیکی به کودکان جزو یکی از دغدغه ها شده بود . در این زمان لگو با دادن اولین طرح شهر خود ، در واقع زمینه را برای انجام این کار آماده کرد . این طرح شامل بلوکهای کوچک بود که می شد با آنها ساختمانهای شهر را ساخت ، همینطور ماشین های کوچک ، آتش نشان و همینطور پلیس های مینیاتوری کوچک بود . این اولین ایده ی لگو برای اجرای طرحهای سیستمی مختلف بود .

اولین طرح نقشه شهر لگو
                                                                                                   

ساخت پارک لگو لند  lego land park

شرکت لگو در یکی از اتاقهای شرکت یک شو روم تاسیس کرد و در آن مدلهای زیادی را قرار داد ، که این امر باعث شد تا افراد زیادی که عاشق مدل سازی با این قطعات فوق العاده بودند به سمت این شو روم بیایند و هر ساله مقدار بسیار بسیار زیادی بازدید کننده داشت .تا حدی که سالانه به ۲۰ هزار نفر بازدید کننده میرسید  

شو روم لگو واقع در محل کارخانه
                                                                                                                  
کم کم  آقای گاتفرد کیرک به این فکر افتاد  که این حجم از بازدید کنندگان شرایط بسیار سختی را ایجاد کرده اند و پذیرایی از این حجم افراد بسیار دشوار است ، بنابراین تصمیم گرفت تا در یک محوطه ی باز مدلهای خود را ارایه کند و این آغاز طراحی یک پارک شد تا در آن تمام مدلهای لگو با کلی خانه و شهرهای مختلف قرار بگیرد .

اولین سرزمین لگو یا لگو لند
                                                                                                                  
امروزه لگو لند از دانمارک فراتر رفته و در کشورهای بسیار زیادی شعبه دارد ، در کشورهایی مثل انگلستان ، آمریکا ، آلمان ، مالزی ، امارات و ژاپن نیز فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

تاریخچه و داستان اسباب بازی لگو
                                                                                                                   

شخصیت ها و آدمک های لگو

تا اوایل سالهای ۱۹۷۰ لگو تولی اشکال بسیار زیادی اعم از ساختمانها و ماشین آلات مختلف داشت ، اما هیچ شخصیتی برای بازی های لگو وجود نداشت ، تا اینکه در سال ۱۹۷۴ اولین طرح آدمک لگو که شامل یک خانواده اعم از پدر ، مادر ، دو فرزند و یک مادر بزرگ بود به بازار عرضه شد و با استقبال بسیار خوبی روبرو گردید ، تا حدی که کارگران این بخش تعطیلات عمومی را نیز کار میکردند تا نیاز بازار را برسانند .

آدمک های قدیمی لگو

                                                                                                                           

بعد از موفقیت این طرح شرکت لگو طرح دیگیری به نام اکسترا (extra)  را نیز اجرا کرد که شامل آدمکهایی می شدند که هیچ نقشی بر صورت آنها نبود اما در نهایت این عمل منجر به ایجاد طرح جدید شد که در سال ۱۹۷۸ عرضه شد ، که شامل آدمکهایی بود که صورت واحدی دارد ولی شخصیت مشخصی ندارد و با تعویض لباس و متعلقات آن شد شخصیت آن آدمک را عوض کرد ، لگو اسم این آدمکها را مینی فیگور لگو (lego mini figure ) گذاشت . این طرح نیز که امروزه هم از آن استفاده می شود موفقیت بسیار زیادی حاصل کرد.

آدمک های جدید لگو معروف به آدم لگویی

                                                                                                                       

ایجاد و شکل گیری لگو آموزشی (Lego eduaction)

در سال ۱۹۷۹ با ورود نوه ی اوون کیرک به عنوان نسل سوم شرکت ، ایده های بسیار زیادی پایشان به شرکت لگو باز شد ، یکی از آن ایده ها ایده ی لگو آموزشی بود . هدف او این بود که لگو به چیزی فراتر از بازی تبدیل شود و بچه ها در کنار بازی آموزش نیز ببینید .

او در این باره می گفت : ” یک ضرب المثل چینی می گوید ، من شنیدم و فراموش کردم ، من دیدم و به یاد بسپردم ، من انجام دادم و فهمیدم  . بنابراین سعی من این است که کاری کنم که لگو به یک ابزار آموزشی تبدیل شود ” بنابراین وظیفه ی این بخش این بود که بتواند با بازی و تفریح مسایل را به کودکان بیاموزد واین بخش از لگو امروزه بسیار بسیار پیشرفت کرده است و با پروؤه های بسیار مهمی از جمله دانشگاه ام آی تی (MIT) و همینطور ناسا را به صورت اشتراکی در زمنیه ی آموزشی انجام داده است .

بسته های ارایه شده ی لگو آموزشی

حضور لگو در صنعت سینما

در سالهای ۲۰۱۴ تا کنون لگو در صنعت سینما نیز وارد شده است و تحت عنوان لگو مووی (Lego Movie) کارتونهای زیادی را ساخته است . از جمله ی آنها کارتون اسطوره ای بتمن که از سالهای ۱۹۶۰ نسخه های متعددی از آن وجود داشت لگو با ابتکار بی نظیر خود این انیمیشن را تهیه کرد و دوباره بتمن اسطوره ای را برای بچه ها زنده کرد.

پلی مت بتمن یکی از طرحهایی است که با الهام از این فیلم ساخته شده است برای مشاهده این پلی مت اینجا را کلیک کنید

پلی مت بتمن لگویی
                                                                                                                      پلی مت بتمن تولید شده توسط ترمه کیدز

تولیدات لگو به عنوان یک شرکت بین المللی در خارج از مرزهای  دانمارک

امروزه لگو محصولات خود را در کشورهای زیادی از جمله  برزیل ، مکزیک ، جمهوری چک ، کره جنوبی و چین آغاز کرده است و مرتبا در حال گسترش این صنعت و انقلاب در حوزه ی اسباب بازی است . این شرکت امروزه در سال ۲۰۲۰ به عنوان برترین برند اسباب بازی در دنیا شناخته شده است

 

کارخانه لگو در چین
                                                                                                                        

برای خواندن مطالب بیشتر در این زمینه می توانید به سایت لگو مراجعه کنید

1 نظر برای این مقاله

  1. جناب مهندس مطلب بسیار جالبی بود ، با آرزوی موفقیت و کامیابی برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *