هوش مالی کودکان خود را تقویت کنید

هوش مالی کودکان

یکی از ابزارهایی که با استفاده از آن می‌توانیم برخی از نیازها و خواسته‌های خود را برآورده کنیم پول است. همه‌ی انسان‌ها به مهارت‌هایی برای مدیریت مالی خود  نیاز دارند، به ویژه هوش مالی کودکان بسیار مهم است.

دقت داشته باشید کودکانی که یاد می‌گیرند تا چگونه برای پولی که دارند برنامه‌ریزی کنند در آینده نیز اعتماد به نفس بیشتری دارند. به عنوان پدر و مادر باید تلاش کنید تا شرایطی را با توجه به علایق، وابستگی‌ها و سطح فهم کودکتان برای آموزش به او فراهم کنید.

با پول توجیبی هوش مالی کودکان را افزایش دهید

کودک را با پول آشنا کنید

همانطور که می‌دانید بیشتر یادگیری کودکان از طریق دیدن و مشاهده کردن است. کودکان به آنچه که پدر و مادر آن با پول انجام می‌دهند و حسی که به آن دارند دقت می‌کنند. پس والدین باید به راه و روشی که برای خرج کردن پول خود در نظر گرفته‌اند دقت کنند و آن را مورد ارزیابی قرار دهند.

همچنین سعی کنید کودکان را در بحث‌های معمول خانوادگی دخالت دهید و نظر ‌آنها را بپرسید. با این کار کودکان را کم کم با مسائل مالی آشنا کرده‌اید و آنها به مرور زمان درک می‌کنند که درآمد خانواده در چه مسیرهایی خرج می‌شود. این زمان مناسبی است برای اینکه به کودک خود یاد دهید مسائلی که مطرح شده است، مسائل خانوادگی است و او نباید در جایی غیر از خانه و خانواده آن‌ها را بازگو کند.

بازی کردن یکی از راه‌های یادگیری کودکان است. پس با بازی کردن می‌توانید هوش مالی کودکان را بالا ببرید و به آن‌ها ارزش‌ پول‌ها را آموزش دهید. به عنوان مثال مغازه بازی یکی از بازی‌هایی است که با آن می‌توانید تفاوت پول ۵ تومانی و ۱۰ تومانی را بگویید و کودک را با انواع پول‌ها آشنا کنید. فرش بازی طرح فروشگاه ترمه کیدز یکی از ساده ترین راه ها برای شروع این مسیر با بازی است.

به یاد داشته باشید که همه‌ی ما با انجام دادن هر کاری آن را یاد می‌گیریم.

 در نتیجه سعی کنید کودک را در شرایط تصمیم‌گیری قرار دهید که او بتواند با پولی که در اختیارش است چیزی بخرد و نحوه‌ی خرج کردن آن را انتخاب کند.

با پول توجیبی هوش مالی کودکان را افزایش دهید

سوالی که برای پدر و مادرها پیش می‌آید این است که از چه راه‌‌هایی می‌توانند به کودکان خود پول دهند؟

پولی که به کودکان خود می‌دهید می‌تواند در قالب هدیه باشد. به عنوان مثال در روز تولد کودکتان به جای هدیه می‌توانید مقداری پول به او بدهید.

همچنین می‌توان آن را به عنوان پاداش نیز در نظر گرفت. مثلا برای نمره‌ی خوبی که در مدرسه گرفته است اما دقت داشته باشید که اینکار همیشگی نباشد چرا که کودک درمی‌یابد هرکاری بهایی دارد و هر کار درستی که انجام می‌دهد قیمتی دارد.

بهترین روش برای پول دادن به کودکان، دادن پول توجیبی به آن‌ها است. برای دادن پول توجیبی به او یک مبلغ مشخص برای او در نظر بگیرید و آن‌ را در یک زمان مشخص به کودکتان بدهید. با انجام دادن اینکار کودک را در مسیر اولیه اصول مدیرت مالی قرار می‌دهید. او در می‌یابد مسئولیت برخی از کار های خود را بپذیرد و برای پولی که در اختیارش قرار داده‌اید تصمیم  بگیرد. او متوجه می‌شود که خواسته‌ها و نیازهای هر شخص با دیگری تفاوت دارد و همچنین یاد می‌گیرد تا خواسته‌هایش را اولویت بندی کند.

 کودکتان یاد می‌گیرد از پولی که در اختیارش قرار داده‌اید بهینه استفاده کند و صرفه‌جویی کردن و یا به عبارتی دیگر پس‌انداز کردن را نیز یاد می‌گیرد.

هوش مالی کودکان

  در آخر به عنوان پدر و مادر در این مسیر باید با صبر و حوصله کودک خود را همراهی کنید و اگر تصمیم اشتباهی گرفت و پول خود را در مسیر نادرستی خرج کرد او را تحقیر و سرزنش نکنید و به او راه درست استفاده کردن از پول خود را آموزش دهید. در این صورت بدون شک در آینده کودکی با هوش مالی بالا خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =